ReklamaA1

Centrum Przesiadkowe i rower miejski w Gnieźnie oddane do użytku

Informacje lokalneBiznes - Inwestycje2 sierpnia 2021, 14:15   red. - inf. prasowa970 odsłon0 Komentarzy
Centrum Przesiadkowe i rower miejski w Gnieźnie oddane do użytku
 fot. gniezno.eu

Zakończyły się wszystkie prace związane z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Dzisiaj na nowoczesne perony wjechały pierwsze autobusy. Tego samego dnia swoją inaugurację w Pierwszej Stolicy Polski miał Gnieźnieński Rower Miejski.

Inwestycja związana z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego była dofinansowana kwotą 4,5 mln zł z Funduszy Europejskich. Jej zakres objął budowę samego Centrum, które zastąpiło zdegradowany dworzec PKS, budowę parkingu buforowego Park & Ride przy ul. Wrzesińskiej (zakończoną jesienią 2020 r.) oraz system Roweru Miejskiego. - Ideą tej dużej inwestycji było połączeniu różnych rodzajów komunikacji i możliwość korzystania z każdej z nich przez podróżnych. Na parkingu buforowym można pozostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na miejski rower. Podobnie jest z Centrum Przesiadkowym – tam również można skorzystać z bezpłatnego parkingu i wybrać autobus, pociąg czy na rower. To wszystko z pewnością podniesie komfort podróżowania – zapewnia prezydent Tomasz Budasz, podkreślając, że liczy na to, że zarówno mieszkańcy jak i turyści będą korzystać z tych rozwiązań, rezygnując z jazdy samochodem na rzecz transportu publicznego czy rowerów. Wszystkie te działania wpisują się w budowanie przez Gniezno miasta niskoemisyjnego.

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Dzięki tej inwestycji został uporządkowany zdegradowany teren wokół dawnego dworca PKS. Powstało 6 zadaszonych peronów autobusowych, 87 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 5 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami wraz z drogami manewrowymi. Na terenie ZCP powstał także wolnostojący, jednokondygnacyjny budynek dla pasażerów i obsługi technicznej. Wybudowane zostały chodniki oraz ścieżki rowerowe, wiata dla rowerów i motorowerów.

Uruchomiony został także system informacji pasażerskiej w postaci 6 elektronicznych tablic peronowych oraz elektronicznej tablicy zbiorczej, a także biletomat i monitoring wizyjny. Ponadto, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe wyposażone jest w panele fotowoltaiczne, czujnik czystości powietrza, sieć hot-spot oraz elementy małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci itp.) Centrum wraz z budynkiem do obsługi pasażerów dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Gnieźnieński Rower Miejski

W sumie ponad 100 rowerów miejskich od 3 sierpnia będzie dostępnych dla mieszkańców, oraz przebywających w Pierwszej Stolicy Polski gości i turystów. Na terenie Gniezna pojawiło się 31 punktów, w tym 16 stref parkowania,  do których codziennie będą relokowane rowery, oraz 15 punktów postojowych oznaczanych totemem (znak informacyjny).

Co należy zrobić, aby wypożyczyć rower? Do wyboru cyklistów są dwie opcje. W pierwszej z nich należy pobrać aplikację Roovee, zarejestrować się i zasilić swoje konto (minimalna kwota to 10 zł). Dalej wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na kierownicy bądź blokadzie. Jeśli użytkownik nie chce wypożyczyć roweru poprzez aplikacje, może wykonać połączenie telefoniczne do biura obsługi interesanta (numer 88 77 66 833) gdzie otrzyma dalszą instrukcję.

Pierwszych 30 min jest bezpłatne, czas liczy się od momentu wypożyczenia roweru do odstawienia go w jedno z wyznaczonych 31 miejsc. Za każdą minutę przejazdu, powyżej 30 bezpłatnych minut naliczane jest 5 groszy (co daje 3 zł za godzinę). Po pokonaniu planowanego przejazdu należy zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła. Biorąc pod uwagę dostępną technologię, blokada roweru umożliwia pozostawienie go poza stojakami, w wybranym przez użytkownika bezpiecznym miejscu.

Należy pamiętać, aby nie zostawiać rowerów na środku chodnika, drogi, w miejscach do tego nie przeznaczonych. Regulamin, lokalizacje  stref parkowania, oraz cennik znajdują się na stronie rowergniezno.eu.

Projekt pn. „Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin Powiatu Gnieźnieńskiego”, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś Priorytetowa 3 „Energia” Działanie 3.3. „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska” Poddziałanie 3.3.1. „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego”, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020. Celem projektu jest zwiększenie mobilności mieszkańców a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych do atmosfery w centrum Gniezna, GOSI i powiecie gnieźnieńskim.

Okres realizacji projektu: 01.08.2019 r. – 31.07.2021 r.
Kwota dofinansowania UE: 4 481 165,35 zł


(źródło: gniezno.eu)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

  • 60
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 10
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 7
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 61
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem