Bushcraft stanowi termin, który coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych. W świecie technologii, która stale się rozwija i potrafi skutecznie przytłoczyć wiele osób, odcięcie od cywilizacji i spędzanie życia na łonie natury zyskuje prawdziwą rzeszę fanów. Zlepek angielskich słów: bush (krzaki) oraz craft (rzemiosło), oznacza w wolnym tłumaczeniu „rzemiosło dziczy”. Bushcraft rozwinął się w Ameryce Północnej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a jednym z jego prekursorów był Polak, którego rodzina wyemigrowała do Kandy w 1938 roku.
Do Europy bushcraft dotarł w latach 90., za sprawą programów telewizyjnych, w których prowadzący objaśniali czym konkretnie jest bushcraft i sztuki przetrwania powiązane również z survivalem. Bushcraft to wiedza i umiejętności, które pozwalają żyć w dzikiej naturze, korzystając z jej zasobów przez dłuższy czas. W przeciwieństwie do znanego nam survivalu, bushcraft nastawiony jest na obcowanie z naturą na co dzień – nie tylko w ekstremalnych przypadkach.
Bushcraft uznawany jest za sztukę życia w dziczy, czerpiąc z natury większość swoich dóbr. Pod żadnym pozorem nie należy zestawiać pojęcia bushcraftu z walką o przetrwanie; to umiejętność dostosowania się do przyrody i bycia z nią w harmonii. Współcześnie bushcraft przybiera naprawdę różne formy i rodzaje. Wyróżniamy bushcraft tradycyjny, praktyczny oraz filozoficzny. Pierwsza odmiana skupia się na wiedzy oraz wyposażeniu pionierów bushcraftu sprzed lat, odrzucając przy tym współczesne narzędzia z jakich można korzystać w dziczy. Bushcraft praktyczny jest najbardziej zbliżony do idei survivalu; skupia się na umiejętnościach życia w lesie przy pomocy obecnie dostępnych metod. Bushcraft filozoficzny nastawiony jest bardziej na wrażenia duchowe, kładąc nacisk na maksymalne zbliżenie do natury i kontemplację przyrody z jej niezbędnym wyposażeniem. Jednak niezależnie od rodzaju, bushcraft to przede wszystkim szacunek do przyrody oraz jej ochrona. Rzemiosło dziczy zakłada życie w zgodzie z przyrodą. Idea ta ma związek z zasadami Leave No Trace, czyli życiu w bliskości z naturą przy jednoczesnym zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Wśród pasjonatów bushcraftu największą grupę stanowią osoby funkcjonujące w nurcie praktycznym – żyją w dziczy z zachowaniem egzystencjalnego minimalizmu, przy jednoczesnym posługiwaniu się narzędziami stosowanymi w sztuce survivalu. Wśród podstawowych akcesoriów wymienia się torby wielofunkcyjne, latarki czy noże myśliwskie. Tego rodzaju akcesoria znaleźć można na stronie https://cyngiel.com.pl/. Dodatkowo na blogu firmowym sklepu Cyngiel można zagłębić wiedzę na temat doboru lornetki myśliwskiej czy składanego noża, które mogą okazać się nieocenionymi pomocnikami w poruszaniu się po dziczy.
Bushcraft to niecodzienna aktywność, która zyskuje spore grono miłośników. Ucieczka od cywilizacji i życie pozbawione produktów współczesnej technologii zdaje się być niebywale pociągające, zwłaszcza dla osób odczuwających potrzebę wyrwania się z letargu spowodowanego rutyną. Uważne obcowanie z przyrodą wyostrza zmysły, pozwalając na obserwację dzikich zwierząt oraz naukę przetrwania bez dobrodziejstw technologii. Wiele osób praktykujących bushcraft przyznało, że zwiększyło to ich pewność siebie oraz nauczyło kontrolowania i zmniejszenia swoich potrzeb, dzięki czemu pomogło skupić się na tym, co naprawdę istotne. Każdy może rozpocząć swoją przygodę z bushcraftem i zacząć żyć w zgodzie z naturą – z odpowiednim sprzętem i nastawieniem nie ma rzeczy niemożliwych.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!