ReklamaA1 - baner

Bogate plany Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”

Z życia FundacjiAktualnościPozostałe26 lipca 2020, 15:00   red. (fh)1123 odsłon2 Komentarzy
Bogate plany Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
 fot. Karol Soberski

Po 142 dniach przerwy, spowodowanej koronawirusem, Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna – można rzecz – powróciła do życia. W cieniu pałacu w Mielnie przy drodze ekspresowej S5 w powiecie gnieźnieńskim, odbył się grill informacyjno-integracyjny.  Głównym celem spotkania było przedstawienie planów na drugie półrocze.

Ostatni raz członkowie Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” spotkali się w szerszym gronie na początku marca. Później, ze względu na pandemię koronawirusa, wszelkie działania Fundacji zostały zawieszone. Dopiero wczoraj – po 142 dniach – członkowie Fundacji mogli ponownie się spotkać. Okazją był grill informacyjno-integracyjny w cieniu pałacu w Mielnie, ale to nie był zwyczajny grill. W trakcie tego spotkania swoje 50. urodziny świętował wiceprezes Fundacji – Arkadiusz Gaca.

Na sobotnie popołudniowo-wieczorne spotkanie do pałacu w Mielnie przyjechała tylko niewielka ilość członków Fundacji – niektórzy są na urlopach, a inni mieli swoje obowiązki zawodowe, czy sprawy rodzinne.

Spotkanie, które zaczęło się o godz. 15.00, otworzył prezes Fundacji – Karol Soberski, który przedstawił informacje, co się działo w Fundacji od stycznia tego roku, ilu Fundacja ma obecnie członków, jakie ma plany na przyszłość. Była mowa m.in. o II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który miał się odbyć w marcu w pałacu w Czerniejewie, ale ze względu na pandemię koronawirusa został przesunięty na 16 - 19 października 2020.

- Koronawirus pokrzyżował nam wszystkie plany na rok 2020. Szczególnie Festiwal będący wizytówką naszej organizacji, który miał się odbyć od 20 do 23 marca, zmuszeni byliśmy  przenieść na październik tego. Czy w tym terminie się odbędzie? Tego nie wiadomo, bo nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna za te trzy miesiące w naszym kraju. Jesteśmy dobrej myśli, ale nie wykluczamy, że będziemy zmuszeni przełożyć drugą edycję Festiwalu na rok 2021 – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. - Pandemia zmusiła nas również do zweryfikowania innych projektów, które mieliśmy realizować w czerwcu i lipcu. Wierzymy jednak, że nadrobimy ten utracony przez koronawirus czas – dodaje

K. Soberski przedstawił również bogate plany na najbliższe tygodnie. Wśród nich jest m.in. cykl wspólnych weekendowych wypadów członków Fundacji w ciekawe miejsca w regionie; akcja fotograficzno-badawcza w jednym z akwenów w powiecie gnieźnieńskim oraz wystąpienie do Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków o zgodę na badania pewnego rejonu naszego powiatu, a a także  powrót do cyklicznych „Poniedziałkowych spotkań” członków Fundacji (od września).  Członkowie Fundacji dyskutowali również o pomysłach na jesień i zimę tego roku. Pojawiło się kilka ciekawych projektów.

- Nasza Fundacja w listopadzie będzie obchodzić 3 lata działalności. Obecnie nasza Fundacja zrzesza 22 pełnoprawnych członków, którzy jako grupa przyjaciół okrzepła przez ten czas i chcemy działać na rzecz naszego regionu. Kilka osób czeka też na przyjęcie w poczet naszej organizacji. Z tego względu jestem pewien, że plany które mamy na ten rok, jak również na rok 2021 zrealizujemy, chyba, że znowu jakieś zewnętrzne czynniki, jak w tym roku koronawirus, skomplikują nam działalność – podkreśla. - W planach mamy wiele ciekawych przedsięwzięć poprzez które będziemy promować historię naszego regionu – zaznacza

Zwiedzanie pałacu i… urodziny

Po tej części, chętni mogli zwiedzić pałac w Mielnie po którym oprowadził i jego historię opowiedział K. Soberski, autor książki „Złoto Dziedzica” w której opisana jest historia Mielna, jak i tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Najbardziej oczekiwane było wejście na platformę widokową na szczycie pałacu z której rozpościera się wspaniały widok na jezioro Mielno i całą okolicę...

Po blisko godzinnym zwiedzaniu, nastał czas na biesiadę przy grillu. Zanim jednak było coś dla ciała, przyszedł czas na życzenia dla wiceprezesa Fundacji - Arkadiusza Gacy, który świętował 50. urodziny. K. Soberski, jako prezes Fundacji, wręczył jubilatowi okolicznościowe prezenty i złożył życzenia.

Gdy pozostali członkowie Fundacji także złożyli życzenia, jubilat otworzył szampana (bezalkoholowego) i zostało wzniesiony toast.

Następnie, do późnych godzin, trwały „nocne Polaków rozmowy” przede wszystkim o planach Fundacji na ten i przyszły rok, o Festiwalu Historycznym oraz projektach badawczych Fundacji.

Spotkanie zakończyło się tuż przed północą, gdy ostatni uczestnik opuścił gościnne progi pałacu w Mielnie.

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” składa serdeczne podziękowania  Sylwii Cholewickiej, prezes zarządu spółki będącej właścicielem pałacu w Mielnie, za wyrażenie zgody na organizację grilla na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

O Fundacji

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” powołana została w listopadzie 2017 r. w celu upamiętniania osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Wielkopolski, Kujaw i Pałuk oraz poznawania i popularyzacji historii i turystyki. W tym celu prowadzimy terenowe badania historyczne oraz kwerendy archiwalne, a także tworzymy programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Fundacja podejmuje również działania mające na celu zwiększanie atrakcyjności zabytków oraz rozwijanie i tworzenie nowych atrakcji turystycznych. Organizujemy imprezy propagujące wiedzę historyczną o naszym regionie i jego zabytkach.

Celem Fundacji jest też wspieranie dziedzictwa historyczno-kulturowego przez podejmowanie inicjatyw zmierzających do odzyskania utraconych, zagrabionych, zaginionych lub też ukrytych dóbr kultury. Powołanie Fundacji jest konsekwencją wieloletnich działań, naszej aktywności na polu historyczno-turystycznym a także pracy w innych organizacjach.

Fundatorem jest Karol Soberski, który od początku jest też prezesem Fundacji. Fundację tworzą pasjonaci historii wywodzący się z różnych profesji. Są wśród nich: urzędnicy, dziennikarze, nauczyciele, rzemieślnicy, archeolodzy, fotograficy, informatycy, samorządowcy, czy prywatni przedsiębiorcy. Osoby te mieszkają w powiatach: gnieźnieńskim, wągrowieckim, żnińskim, poznańskim, wrzesińskim a nawet opolskim.

Zarządu Fundacji tworzą: Karol Soberski - prezes; Arkadiusz Gaca - wiceprezes, Aleksandra Soberska - członek Zarządu. Rzecznikiem prasowym Fundacji jest Agnieszka Ziebarth.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Fundacji mogą zgłaszać swój akces na maila: prezes@fundacjahistoryczna.pl

Więcej o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl


Fot. Karol Soberski, Michał Glanc, Włodzimierz Biront


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner