ReklamaA1

Blisko 200 unikatowych fotografii majątku Popowo Podleśne!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego31 lipca 2023, 18:30   red. Karol Soberski1827 odsłon
Blisko 200 unikatowych fotografii majątku Popowo Podleśne!
Tadeusz Kijewski, właściciel majątku w Popowie Podleśnym w latach 1930-1939 - fot. z arch. rodzinnego

Informowałem już dzisiaj na naszym portalu, że w ubiegłym tygodniu wybraliśmy się na kilkudniową podróż w okolice Warszawy i na spotkania z ciekawymi ludźmi. Jedno z takich ważnych spotkań odbyło się w Konstancinie Jeziornej, gdzie umówiliśmy się z Panią Elżbietą, córką przedwojennego właściciela majątku Popowo Podleśne – Tadeusza Kijewskiego (był właścicielem tego majątku od 1930 do 1939 roku).

Kontakt z Panią Elżbietą nawiązałem ponad roku temu. Wówczas poinformowała mnie, że w jej rodzinnym archiwum jest duża ilość zdjęć związanych z przedwojennym majątkiem jej ojca Tadeusza Kijewskiego, czyli Popowem Podleśnym w gminie Mieleszyn.

Tym samym po raz kolejny potwierdziło się to, co już wiem z doświadczenia ostatnich kilkunastu lat. Otóż w naszych rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym.

Tak się jakoś składało, że w tych minionych 12 miesiącach nie miałem okazji, by pojechać do Pani Elżbiety, która mieszka w Konstancinie Jeziornej. Teraz nadarzyła się taka okazja. Umówiliśmy się z Panią Elżbietą i… moja wiedza na temat historii Popowa Podleśnego czy innych miejscowości leżących w okolicy, jak również wiedza o życiu i działalności Tadeusza Kijewskiego bardzo się wzbogaciła! Okazało się, że przedwojenny właściciel Popowa Podleśnego był człowiekiem nietuzinkowym!

Słuchając opowieści Pani Elżbiety o jej ojcu, oglądałem też album z unikatowymi fotografiami. Kilkugodzinne spotkanie było fascynującą podróżą do okresu międzywojennego, do czasów, które definitywnie przeminęły… Opowieściom tym nie było końca...

Owocem spotkania jest blisko 200 unikatowych fotografii z lat 30. i 40. XX wieku, które otrzymałem od Pani Elżbiety, z których większość dotyczy majątku Popowo Podleśne. Ale wśród tych zdjęć są także te mówiące o majątkach Popowo Ignacewo, Łabiszynek i Łubowice! Fotografie znajdą się w kolejnych moich książkach!

Po spotkaniu w Konstancinie Jeziornej przyszedł czas na wyjazd do Warszawy na najważniejsze spotkanie tej podróży po Mazowszu.

Co przedstawiają zdjęcia?

Na fotografiach widzimy m.in. piękny przedwojenny pałac w Popowie Podleśnym, który w 1945 r. został podpalony przez Armię Czerwoną, m.in. są zdjęcia spalonego pałacu! Na wielu zdjęciach jest Tadeusz Kijewski ze swoimi krewnymi i służbą pracującą w majątku.

Uwiecznione są prace polowa, polowania w Popowie Podleśnym, ale też w Łabiszynku, ale też – co jest unikatem – uroczystość poświęcenie figury Pana Jezusa, która została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wiele osób nawet nie wie, gdzie ta figura stała!

Są piękne ujęcia fontanny, która stała przed frontem pałacu. Są zdjęcia wnętrz pałacu w Popowie Podleśnym, jak również sfotografowane np. auto T. Kijewskiego.

Nie brakuje także zdjęć rodzinnych, czy to na tarasie, czy na schodach prowadzących do pałacu.

Zdjęcia te uzupełnią moje archiwum związane z Popowem Podleśnym w którym znajduje się już kilkanaście przedwojennych zdjęć tego majątku.

Drodzy Czytelnicy!

Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Szukam starych fotografii pałaców i dworów z terenu powiatów gnieźnieńskiego, żnińskiego i wągrowieckiego. Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, Popowie Podleśnym, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Reczu, Sarbinowie i Głębokiem.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące majątków ziemskich z wymienionych powiatów i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 287

  • 172
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 110
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem