ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Biskupin zastygły w bezruchu...

HistoriaAtrakcje turystyczne12 stycznia 2022, 10:00   red. Joanna Bejma1012 odsłon
Biskupin zastygły w bezruchu...
 fot. Joanna Bejma

Zachęcamy do odwiedzin Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, nie tylko w sezonie, także teraz. Bez tłumów, można „poczuć” to miejsce i zobaczyć z zupełnie innej perspektywy oraz przyjrzeć się ciekawym wystawom czasowym. A każda wizyta w Biskupinie to kolejna lekcja historii.

Biskupińskie muzeum to wyjątkowe miejsce na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest to bowiem jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Na terenie rezerwatu znajdują się bogate ślady osadnictwa – od epoki kamienia – aż po wczesne średniowiecze. Muzeum już w latach 30. XX wieku nazwano „Polskimi Pompejami”.

Od 1944 roku obszar półwyspu Jeziora Biskupińskiego – tu znajdują się najbardziej charakterystyczne obiekty z wieżą bramną i dwoma rzędami połączonych ze sobą chat – jest uznany za Pomnik Historii i znajduje się tym samym w gronie najcenniejszych obiektów i obszarów zabytkowych Polski.

Z dziećmi do zwierzyńca

Dziś zachęcamy do wizyty w tym miejscu właśnie o tej porze – bez tłumów, ale nadal z duchem wszechobecnej historii, historii sprzed tysiącleci. W muzeum, oprócz osady obronnej na półwyspie, znajduje się także: wioska piastowska, osada Wisza – tu kręcone były m.in. zdjęcia do „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana, groby skrzynkowe, Chata Pałucka a także zwierzyniec, w którym mieszkają zwierzęta zbliżone do ras pierwotnych i które żyły na tych terenach przed wieloma wiekami i służyły ludziom zamieszkującym te tereny. Są to m.in. koniki polskie, owce wrzosówki i kozy.

O higienie i nie tylko

Z pewnością warto także zobaczyć znajdujące się w pawilonach muzealnych wystawy stałe i czasowe. Jeśli chodzi o te ostatnie, jedna pn. „Co robimy w ukryciu” nawiązuje do zdrowia i higieny w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu. Na wystawie zobaczymy obiekty, które związane są z pojęciem higieny, a więc m.in. średniowieczne deski sedesowe, nowożytne nocniki, szczotki do czyszczenia ubrań czy mycia podłóg, cebry, wiadra, grzebienie, szczoteczki do zębów, czy pojemniki na kosmetyki.

Druga wystawa czasowa ukazuje  badania archeologiczne w województwie kujawsko - pomorskim w dwóch pierwszych dekadach XXI wieku. Wiele ze znajdujących się tu eksponatów znaleziono podczas dużych inwestycji drogowych takich jak budowa obwodnicy Inowrocławia, autostrady A1 i drogi ekspresowej S5. Jeśli chodzi o wystawę stałą ta poświęcona jest dziejom Biskupina. Pokazuje dawne osadnictwo od czasów późnopaleolitycznych łowców – zbieraczy, przez epokę pierwszych rolników, epokę budowniczych osady obronnej na półwyspie Jeziora Biskupińskiego, po wczesne i późne średniowiecze.


Fot. J. Bejma



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 181

  • 60
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 7
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 114
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3