ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Biało-czerwona

HistoriaFelieton4 maja 2022, 9:00   red. Paweł Becker1261 odsłon
Biało-czerwona
Paweł Becker - fot. arch. autora

Dobrze pamiętam, gdy podczas wizyty w Kruszwicy zauważyłem napis w Mysiej Wieży poświęcony wydarzeniu z 3 stycznia 1919 roku – w czasie powstania wielkopolskiego na szczycie wieży załopotała polska flaga wykonana przez córkę powstańca styczniowego, Marię Daleszyńską. Dowód na to, że poszczególne egzemplarze flagi też mają swoją historię.

Flagi, proporce, sztandary znane są ludzkości od starożytności. W Polsce pierwszy raz zostały szczegółowo opisane w dziele „Banderia Prutenorum” przez Jana Długosza. To opis chorągwi polskich, krzyżackich i sojuszniczych obu stron, jakie walczyły pod Grunwaldem. Sztandar za sztandarem, wraz z wyliczeniem rycerzy, którzy nieśli je w boju.

Były flagi polskie na szczycie Monte Cassino i na berlińskiej Bramie Brandenburskiej, były niesione przez sportowców w chwilach zwycięstwa, były uroczyście wnoszone (flaga Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku do sali posiedzeń rządu) i wynoszone (słynne wyprowadzenie sztandaru PZPR, zresztą sztandar zaginął), umieszczane na szczytach gór przez zdobywców, ba! nawet na Księżycu Amerykanie umieścili swoją flagę. Biało-czerwone opaski powstańców warszawskich trafiły do muzeów. Flagi stały się uroczystym prezentem od prezydenta, są składane na trumnach zasłużonych osób. Kwiaty w wieńcach często mają barwy flagi.

Swoje flagi mają państwa, języki (esperanto), miasta, organizacje międzynarodowe, ruchy, grupy etniczne, nawet mniejszości seksualne. Potrzeba posiadania flagi stała się niemalże podstawowa w budowaniu społeczności – flaga stała się symbolem w wokół którego można budować wspólnotę. Palenie flagi „innych” wyraźnie oznacza pogardę, nienawiść. Wywieszanie flag jest manifestacją, zwłaszcza w czasach, gdy było to zabronione. Tak było 3 maja i 11 listopada w PRL, tak było z flagami Estonii, Ukrainy czy Litwy w czasach ZSRR.

Jedne flagi powstawały w wyniku historycznych procesów, jak w Wielkiej Brytanii, na inne ogłaszano konkursy, jak w Kosowie. Niektóre mają symbolikę jak USA, w innych trudno odnaleźć źródła jej znaczenia jak w Niemczech. Niekiedy jak we Francji są ważniejsze od godła, a w Polsce są jego pochodną – Orzeł Biały na czerwonym tle przełożył się na biało-czerwoną flagę.

Mamy z flagami problem – są bez wątpienia symbolem patriotyzmu, naszej historii, dziedzictwa narodowej historii, przyrody i kultury. A jednak w ostatnim czasie obnoszenie się z flagą, z biało-czerwonymi gadżetami stało się niemal publicznym przyznaniem się do poglądów konserwatywnych, zwłaszcza w kontekście politycznym. Niestety, rozkrzyczany tłum z flagami i racami, skandujący o śmierci dla wrogów ojczyzny i o tym, że „raz sierpem, raz młotem…”, bezmyślne i bezrefleksyjne tatuowanie patriotycznych symboli, umieszczanie ich na ubraniach spowodowało, że flaga zaczęła kojarzyć się z nacjonalizmem, a nie z patriotyzmem. Patriota jest człowiekiem świadomym historii swojego narodu, pozwala innych wyrażać miłość wobec swojego narodu, a także w dowolny sposób. Nacjonalista natomiast widzi tylko swój naród, jego miłość jest ślepa (jak miłość matki do dziecka potrafi być ślepa, co jak wiemy, nie sprzyja wychowaniu) – świetnie mówili o tym Leszek Kołakowski i Barbara Skarga. Musimy mieć świadomość, że flaga jest dla wszystkich – nie wolno nam dopuścić, by ktokolwiek zawłaszczył sobie flagę, by ktokolwiek bał się wywiesić flagę z obawy przed posądzeniem o przynależność do jakiejś partii. Flaga biało-czerwona to symbol dla Polaków. Pod masztem, na którym łopocze, zmieścimy się wszyscy.

Miałem przyjemność i zaszczyt nieść w Wąbrzeźnie stumetrową flagę podczas uroczystości miejskich w święto Konstytucji 3 Maja. Flagę nieśli harcerze, samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele instytucji i organizacji oraz mieszkańcy miasta. Nie było rac i krzyku, był przemarsz z flagą, grała orkiestra dęta, były uśmiechnięte dzieci, potem były zawody sportowe. Okazuje się, że flaga może być wyrazem patriotyzmu radosnego, pozytywnego, bez jakiejkolwiek polityki.

I takich flag nam życzę.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 205

  • 169
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 10
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 26
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3