ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Atlas i Matka Boska – niemi mieszkańcy Pałacu Lubostroń

HistoriaAtrakcje turystyczne8 lutego 2024, 16:30   red. Joanna Bejma2328 odsłon
Atlas i Matka Boska – niemi mieszkańcy Pałacu Lubostroń
Atlas na sklepieniu kopuły pałacu pojawił się w 1900 roku -  fot. Joanna Bejma

Najstarszy mieszkaniec Pałacu Lubostroń ma 123 lata. Codziennie wita i żegna pracowników tego zabytkowego kompleksu oraz gości – licznych spacerowiczów, uczestników pałacowych wydarzeń oraz przyjeżdżającej tu artystycznej śmietanki z kraju i całego świata. Mowa oczywiście o Atlasie – figurze, która stoi na kopule pałacu. Tuż za nim, przy  stawie,  znajduje się inna figura – Najświętszej Marii Panny. Obie to wizytówki tego miejsca.

Atlas w mitologii greckiej był jednym z tytanów. Został skazany przez Zeusa za udział w tytanomachii (walce bogów pod wodzą Zeusa z tytanami o władzę nad światem, walka  zakończyła się zwycięstwem bogów olimpijskich i strąceniem tytanów do Tartaru). Karą dla Atlasa było dźwiganie sklepienia niebieskiego na własnych barkach.

Od 1900 roku...

Złota kula ziemska, jaką dźwiga lubostroński Atlas pięknie połyskuje w ciepłych, słonecznych promieniach. Dziś trudno sobie wyobrazić pałac bez tego jegomościa i jego złotego brzemienia. Figura  wykonana jest z brązu. Jej autorem jest Władysław Marcinkowski. Atlas na sklepieniu kopuły pałacu pojawił się w 1900 roku, czyli równo sto lat po jego wybudowaniu przez Fryderyka Skórzewskiego (pałac budowano w latach 1795 – 1800 – przyp. red).

Akcent ten zawdzięczamy Włodzimierzowi Skórzewskiemu, adoptowanemu synowi Leona Skórzewskiego.  Co ciekawe, Atlas nie przypadł do gustu Leonowi. Jego zdaniem ciężar figury mógł nadwyrężyć konstrukcję kopuły. Obawy te okazały się nieuzasadnione. Po utworzeniu instytucji kultury, w 2005 roku figura przeszła gruntowną renowację.

Za czasów bytności w rezydencji hrabiostwa Skórzewskich odwiedzali ją tacy luminarze nauki i sztuki jak: Stefan Garczyński, Gustaw Zieliński, ks. Ignacy Polkowski, Erazm Rykaczewski, płk. Kazimierz Mielęcki. Przez lubostrońskie salony przewinęli się również przedstawiciele najznamienitszych polskich i europejskich rodów arystokratycznych: Radziwiłłowie, Czartoryscy, Czetwerńscy, Lubomirscy, Braniccy. Domniemywa się nawet, że gościł tu także sam mistrz słowa – Adam Mickiewicz.

Kiedy na kopule pojawił się dostojny Atlas przez ponad wiek także i on witał i wita zacnych gości. Lubostroń bowiem przyciąga najznamienitsze nazwiska. Lista jest długa, wśród nich m.in. muzycy, malarze, aktorzy, fotograficy, rzeźbiarze, politycy.

Atlas stał się na tyle charakterystyczną częścią zabytkowego kompleksu i przede wszystkim pałacu w Lubostroniu, że dyrekcja mieszczącej się tu instytucji kultury zdecydowała, że jego pomniejszony wizerunek będzie nagrodą dla wszystkich, którzy w znacznym stopniu przyczynili się i przyczyniają do rozwoju tego miejsca. Statuetka Atlasa powędrowała już m.in. do pracowników pałacu, artystów i samorządowców.

Wzór zaczerpnięto ze Strzelna

Tuż za pałacem, nad stawem w kamiennej grocie, stoi inna charakterystyczna dla tego miejsca figura. To wykonana z piaskowca figura Najświętszej Marii Panny. Pierwotnie znajdowała się ona po zachodniej stronie stawu. Pomysł został zaczerpnięty z wzorcowego ogrodu Ermenonville F.F. Rousseau koło Paryża. Niestety oryginalna rzeźba, która przez miejscowych nazywana była Matką Boską Lubostrońską, została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Nowa powstała w 2002 roku. Jej autorką jest Barbara Mrożkiewicz, artystka z Torunia. W związku z tym, że nie zachowały się żadne fotografie, które w szczegółach ukazywałby wizerunek oryginalnej Matki Boskiej, powstała zupełnie nowa figura. I tu kolejna ciekawostka - wzorem dla nowego monumentu była Matka Boska Łaskawa stojąca przy kościele romańskim w Strzelnie.

Już niedługo wiosna zawita do tego pięknego miejsca. Jeśli jeszcze tu nie byliście koniecznie zawitajcie. Atlas każdego przybywającego  gościa wita i żegna tak samo. A przy stawie za pałacem można przysiąść i w towarzystwie Matki Boskiej chwilę pokontemplować.


Fot. J. Bejma



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 148

  • 110
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 26
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 12
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3