ReklamaA1-2ReklamaA1-3

55 lat minęło… Jubileusz Tadeusza Panowicza!

Informacje lokalneAktualności28 lipca 2021, 19:30   red. Karol Soberski2178 odsłon
55 lat minęło… Jubileusz Tadeusza Panowicza!
Tadeusz Panowicz podczas swojego święta - fot. Aleksandra Soberska

Tadeusz Panowicz, jeden z najsłynniejszych regionalistów w powiecie gnieźnieńskim i Wielkopolsce, świętował dzisiaj 55-lecie działalności! Z tej okazji w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbył się benefis oraz wernisaż wystawy „Od Piasta do Piasta – Numizmatyka”. Jubileusz poprowadził Jarosław Mikołajczyk. Nie zabrakło wzruszeń, anegdot i ciekawych historii z życia T. Panowicza.

Jubileusz zgromadził w sali widowiskowej liczne grono przyjaciół Tadeusza Panowicza, miłośników historii, samorządowców, nauczycieli historii, działaczy społecznych oraz ludzi szeroko pojętego środowiska kultury i sztuki.

Wśród osób składających życzenia Jubilatowi była także przedstawicielka naszej redakcji - Aleksandra Soberska.

Po około kilkudziesięciu minutach rozmowy, którą na scenie z jubilatem przeprowadził Jarosław Mikołajczyk, w trakcie której nie zabrakło wzruszeń, anegdot i ciekawych historii z życia T. Panowicza, przyszedł czas na życzenia i upominki dla jubilata. Kolejka chętnych była bardzo długa, a T. Panowicz nie krył wielkiego wzruszenia.

Następnie wszyscy uczestnicy jubileuszu przeszli do Galerii eSTeDe. Tam odbyło się otwarcie wystawy pt. „Od Piasta do Piasta – Numizmatyka” na której można było podziwiać eksponaty ze zbiorów T. Panowicza.

Tadeusz Panowicz od wielu lat bada historię powiatu gnieźnieńskiego, odkrywa jego tajemnice, jednocześnie pozostając wciąż bardzo skromnym człowiekiem. Jest człowiekiem wielu pasji. Kocha historię, zbiera starocie, jest posiadaczem bogatej biblioteki, angażował się w wiele akcji społecznych, spotyka się z młodzieżą w szkołach. Napisał kilkaset artykułów, wydał kilka książek. Ponadto maluje i rysuje, tworzy aforyzmy, jego zbiory mogliśmy oglądać na wielu wystawach.

Prof. Gerard Straburzyński, Dziekan Wydziału Rehabilitacji i Sportu PWSZ w Kaliszu, powiedział o nim:

- To człowiek renesansu, bo mając tak rozliczne talenty, jest ponadczasowy...

O jubilacie

Tadeusz Panowicz urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży, Jego spotkania ze słuchaczami zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, bo potrafi mówić barwnie i ze swadą. Za wieloletnią popularyzację wiedzy m.in. został uhonorowany złotą odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Posiada wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

Warto dodać, że już w styczniu 2012 r. Tadeusz Panowicz został wyróżniony przez portal turystykalokalna.pl (poprzednik portalu Pojeziezre24.pl) za całokształt dotychczasowej działalności!

Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Ponadto aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych – Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym, Wielkopolskim Towarzystwie Przyjaciół Książki, Towarzystwie im. Stanisława Mikołajczyka, Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk, Gnieźnieńskim Towarzystwie Fotograficznym.

To namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”.

Potrafi również malować i rysować. Szczególnie jednak upodobał sobie rysowanie zabytków i pismo artystyczne. Chociaż to żmudne i wyczerpujące zajęcie, to właśnie wykonane przez niego grafiki są swoistym majstersztykiem, które finezją i wyrachowaniem cieszą oczy. Prace pana Tadeusza można spotkać w Europie, Azji, Australii i na kontynencie amerykańskim, na wodzie i w powietrzu, ponieważ pływają na okrętach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska” oraz latają na pokładzie samolotu „Gniezno”. Jego kunsztowne grafiki zdobią też stronice książek i czasopism.

Jest także autorem aktów erekcyjnych pomników i ważnych budowli m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wielu adresów okolicznościowych. To on wykonał pierwsze wpisy do „Księgi pamiątkowej” na gnieźnieńskie „Zjazd Prezydentów” w 2000 roku.

Swoje zbiory wielokrotnie prezentował na wystawach: w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”, siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, studiu TVP Poznań, domach kultury, szkołach.

Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, czy ostatniej książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej”. 

W imieniu redakcji portalu Pojezierze24.pl życzymy Drogiemu Jubilatowi, dużo zdrowia, sukcesów i kolejnych ciekawych książek!


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 153

  • 133
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 20
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3