Nastał nowy rok 2025. Nikt z nas nie wie, jak to będzie rok, jak go ocenimy za dwanaście miesięcy. Ale jedno możemy uczynić - możemy planować i starać się realizować nasze przedsięwzięcia. Osobiście na 2025 rok mam wiele planów i projektów, które chciałbym wprowadzić w życie. I wierzę głęboko, że uda mi się te pomysły zrealizować, czy to w pojedynkę, czy też wspólnie z moją Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, czy też z Instytutum Literackim im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Zapowiada się rok naprawdę bardzo bogaty w wydarzenia kulturalno-literacko-historyczno-turystyczne i moje autorskie projekty!
W roku 2025 priorytetem dla mnie są kolejne książki. Pomysłów na nowe pozycja - jak już wiecie - mam bardzo wiele… Starczy ich na najbliższe kilka lat…
Pracuję nad nowymi książkami, ale nie zapominam o tych napisanych i o spotkaniach z Czytelnikami! To jest bowiem dla mnie najpiękniejszy moment, gdy mogę o moich książkach, o historiach i wydarzeniach które opisałem, opowiadać „na żywo” podczas spotkań z Czytelnikami w bibliotekach, szkołach, domach kultury, pałacach, dworach czy klubach osiedlowych i garnizonowych.
„Głębokie. Tropem tajemnic”
Ale w rozpoczętym roku planuję napisać 3 lub 4 książki (a może więcej). Na pewno już za kilka tygodni ukaże się pozycja, nad która pracuję od 2 lat, czyli książka „Głębokie. Tropem tajemnic”. Książka niezwykła, wyjątkowa i ukazująca wydarzenia, szczególnie te z okresu II wojny światowej, o których nikt wcześniej nie pisał.
Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? 16 lipca 1911 r. we dworze w Głębokiem dochodzi do tragicznej śmierci pokojówki. Dlaczego zginęła? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Czy odpowiedź na te pytania odnajdziemy w jego zasypanych piwnicach? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? Jaki jest wspólny mianownik tych wydarzeń?
Wszystko wskazuje na to, że mamy przed sobą dobrą powieść kryminalną. Tymczasem to wszystko wydarzyło się naprawdę w małej wiosce, zamieszkiwanej zaledwie przez kilkudziesięciu mieszkańców!
„Raport Habera”
Na ten rok planuję także wydać książkę pt. „Raport Habera”. Po wydaniu w 2021 r. książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin – marszand – celebryta”, pozyskałem wiele kolejnych, nieznanych wcześniej dokumentów dotyczących życia i działalności Mariana Habera! Udało mi się odnaleźć miejsca, gdzie znajduje się część jego przedwojennej kolekcji, dotarłem do nowych jego wspomnień, listów, decyzji… Ale co najważniejsze, poznałem intencje jakimi się kierował dokonując wielu ważnych decyzji, związanych zarówno z jego zbiorami, jego kolekcją, jak i decyzjami natury społeczno-politycznej. Wszystko to składa się na pewną, sensacyjną wręcz całość, która dotyczy konspiracyjnej walki rodziny Haberów (i kilku innych właścicieli ziemskich) o polskość w Wielkopolsce i na Kujawach! I o tym wszystkim przeczytacie w książce „Raport Habera”
„Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”
27 lutego 2025 roku minie 80 lat od tragicznej śmierci Michała Paruszewskiego, ostatniego przedwojennego właściciela majątku Dziadkowo w gminie Mieleszyn. Rocznica ta będzie okazją, by w tym roku ukazała się książka pt. „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”. Pozycja ta będzie opowiadała o życiu i działalności Michała Paruszewskiego oraz ujawni – po raz pierwszy publicznie – okoliczności jego tragicznej śmierci. Wielkim atutem książki będą nieznane i nigdy niepublikowane fotografie majątku Dziadkowo z lat 20. i 30. XX wieku, liczne oryginalne dokumenty, listy, wspomnienia, które pochodzą z rodzinnego, przebogatego archiwum rodu Paruszewskich.
„Magiczny Dwór Rybieniec”
W 2025 roku ukaże się również kolejna moja książka, będą swego rodzaju przewodnikiem po gminach: Kiszkowo, Skoki, Kłecko, Mieścisko i Mieleszyn, zatytułowany „Magiczny Dwór Rybieniec”. Przepiękny dwór w Rybieńcu będzie centralnym punktem mojej książki (z szeroko opisaną historią dworu i majątku, począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych), z którego będą prowadzić trasy turystyczne do najciekawszych miejsc we wspomnianych gminach!
„Bankierzy Tajemnic”.
W bieżącym roku chciałbym rownież wydać książkę pt. „Bankierzy Tajemnic”.
Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, kard. August Hlond, Jan Jenek, Jurgen von Wendorff, Stefan Cybichowski, Tadeusz Kijewski, Marian Haber, baron Heinrich von Sprenger, hr. Leon Żółtowski, Marian Haber, Stanisław Chełmicki, Michał Paruszewski, Stefan Karłowski, Stanisław Pągowski, Jan Chełmicki oraz bracia Franciszek i Antoni Saskowscy – jaka tajemnica łączy te osoby? Czy bracia Saskowscy odkryli sekret, którego dochowanie przyniosło im fortunę? Niesamowita zagadka, która czai się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk. Karol Soberski po ponad 10 latach poszukiwań ujawnia, jaką tajemnicę odkryli dwaj skromni właściciele ziemscy spod Gniezna i Mogilna, co dało im wielkie wpływy wśród polityków, ziemiaństwa i duchowieństwa. Stawia też trudne pytania o historię regionu.
„Klątwa Hrabiego”
I na koniec moje marzenie, czyli pierwszy kryminał historyczny zatytułowany „Klątwa Hrabiego”. Akcja książki rozgrywać się będzie w Gnieźnie i okolicznych gminach: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Mieleszyn, Rogowo, Janowiec Wielkopolski, ale też w kilku innych miejscach w Polsce... Historia związana będzie z wielką tajemnicą, która „wysiadła” na dworcu w Ośnie… I pewną klątwą…
I już dzisiaj zapowiadam, że premiery tych książek, to będą wspaniałe wydarzenia! I wyjątkowych miejscach!
W 2025 roku planuję zorganizować „Turystyczne Weekendy z Gwiazdą” na które będę zapraszać osoby znane z prasy, radia, telewizji i internetu. Będą to aktorzy, reżyserzy, podróżnicy, pisarze, dziennikarze-reportażyści, prezenterzy radiowi, archeolodzy oraz inne wybitne gwiazdy świata kultury, sztuki i nauki! Miejscem tych weekendów będzie dwór w Rybieńcu.
Dwór w Rybieńcu to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice obiektów w regionie. Przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dlatego od tego roku na weekendy (planuję 3 lub 4 edycje) do dworu będę zapraszał zarówno osoby chcące spędzić weekend w towarzystwie gwiazdy i wysłuchać jego ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu, czy po prostu spędzić miły weekend w ciekawym miejscu.
Pierwszy „Turystyczny weekendu z Gwiazdą” odbędzie się w marcu 2025 roku. Szczegóły wkrótce!
Gdy organizowałem pierwszą edycję Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, w marcu 2019 roku w pałacu w Czerniejewie, nie myślałem, że tak się rozwinie i zapisze na kartach ważnych wydarzeń w naszym kraju. Ale tak się stało. We wrześniu odbył się już V - jubileuszowy Festiwal, który ponownie przyciągnął rzesze miłośników historii.
W 2025 roku, od 22 do 24 sierpnia, odbędzie się już VI edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Tegoroczna będzie związana z okresem II wojny światowej oraz lat poprzedzających wybuch wojny, jak i lata powojenne. Szczegóły niebawem.
Bieżący rok to także narodziny nowego festiwalu! Dzięki współpracy z Iwoną Wiśniewską, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, od 27 do 29 czerwca odbędzie się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”. Obecnie dopinamy na ostatni guzik program Festiwalu i już wkrótce go ogłosimy.
Pod koniec 2024 roku wymyśliłem też nowy projekt pod hasłem „Podziemia Historii”, który realizowany jest w podziemiach kościoła w Modliszewku. Pierwszy edycja odbyła się 22 listopada. Kolejne już w 2025 roku.
Miniony, 2024 rok był już 12 rokiem organizowanych przeze mnie od 2012 roku wycieczek po najciekawszych miejscach w regionie, pod hasłem „Wędrówki z historią”. W kończącym się roku zorganizowałem blisko 30 takich wycieczek. W sumie przez te 12 lat, i mogę to śmiało powiedzieć, pokazałem nasz region blisko 30 tys. turystów z Polski, Europy, ale też Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii czy Japonii!
W roku 2025 będę kontynuował te wędrówki po najciekawszych miejscach w regionie, po pałacach, dworach i innych niezwykłych - często zupełnie nieznanych - perełkach naszego regionu. Tegoroczne wyprawy będą szczególne, ponieważ w 2025 roku obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski w Gnieźnie! Nie ma lepszej okazji, by pokazać region turystom z różnych stron Polski i świata!
Wszystkie szczegóły tych wycieczek znajdziecie na stronie www.instytut-literacki.pl
Ważnym dla mnie wydarzeniem 2025 roku, będzie otwarcie Muzeum Tajemnic. Obecnie trwają ostatnie ustalenia i trwa odliczanie do uruchomienia tej unikatowej placówki, czyli Muzeum Tajemnic które będzie się znajdowało w Mielnie w gminie Mieleszyn. Więcej szczegółów przedstawimy w najbliższym czasie.
Rok 2025 to zapewne także nasze, czyli Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” badania terenowe na „dołach śmierci” w Lasach Nowaszyckich - projekt realizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” i Stowarzyszenie „Wizna 1939”.
To również prowadzone będą przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” projekty eksploracyjne w kilku miejscach Wielkopolski, za zgodą Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zapewne też, jako Fundacja, będziemy realizować kilka innych projektów badawczych, a także do kilku tematów powrócimy.
Zapewne w tym roku, jak w latach poprzednich, będę dalej szukał unikatowych dokumentów, fotografii czy innych materiałów archiwalnych związanych z naszym regionem, z pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Będę również nawiązywał współprace z nowymi instytucjami (biblioteki, muzea), jak to czyniłem w latach poprzednich, by wspólnie realizować ciekawe przedsięwzięcia. Wymiana doświadczeń i wspólne projekty ubogacają bowiem obie strony. I warto takie nowy kontakty nawiązywać.
Kocham historię i dalej będę się jej poświęcał... Współpracuję z tymi, z którymi chcę współpracować i dalej będę szedł tą drogą, którą sobie wybrałem, dalej będę, w miarę moich możliwości, organizował wielkie przedsięwzięcia i projekty…
Rozpoczynający się rok to zapewne będzie też rok w którym poznam świetnych i intrygujących ludzi z różnych stron Polski i spoza jej granic. A że wychodzę z założenia, iż nic się nie dzieje przypadkowo, że wszystkie spotkania mają jakiś cel, to wierzę, iż nowe znajomości będą owocowały projektami.
Do zobaczenia na moich wydarzeniach!
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!