ReklamaA1-2ReklamaA1-3

120 lat temu urodził się Marian Haber, właściciel Kołdrąbia

HistoriaAktualności25 sierpnia 2021, 13:00   red. Karol Soberski1885 odsłon
120 lat temu urodził się Marian Haber, właściciel Kołdrąbia
Marian Haber na fotografii wykonanej pod koniec lat 60-tych XX w. - fot. Grażyna Rutowska/źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, syg. 40-P-155-3

Kim był Marian Haber? Na to pytanie jest bardzo trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach. Jego życie było barwne, niezwykłe, pełne tajemnic i dzieł sztuki. Był właścicielem majątku Kołdrąb niedaleko Janowca Wielkopolskiego, marszandem i człowiekiem, który miał wiele pasji. Dzisiaj mija 120 lat od jego urodzin. O jego życiu opowiadać będzie książka mojego autorstwa pt. „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Premiera pod koniec września.

Marian Haber, urodził 25 sierpnia 1901 roku,Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako „zapalony kolekcjoner”.

W swoich zbiorach miał m.in. bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku.

M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach. Poprzez swoje kontakty, M. Haber miał duży wpływ na rynek dzieł sztuki w Polsce, a także ingerował w twórczość artystyczną ze względu na modę.

Ale M. Haber miał też inną pasję: prowadzenie swego rodzaju pamiętników (a także gromadzenie dokumentów) dotyczących życia i działalności właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, kolekcjonowanie autografów największych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp. a także korespondowanie z najwybitniejszymi postaciami okresu międzywojennego.

M. Haber zmarł 2 września 1975 roku. Jest pochowany w Poznaniu.

Więcej o życiu i niezwykłej działalności M. Habera w mojej książce pt. „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Premiera pod koniec września.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 118

  • 83
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 12
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 23
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3