W tym roku aż dwa dni Gniezno będzie świętować 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To doskonała okazja, by np. zwiedzić gnieźnieński Dom Powstańca Wielkopolskiego oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach czy koncercie.
Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się już w poniedziałek, 27 grudnia. Rano prezydent Gniezna Tomasz Budasz z grupą uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych zapali znicze na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przez cały dzień będzie można również zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, w którym z okazji rocznicy została powiększona dotychczasowa, znajdująca się tam ekspozycja. Wzbogaciły ją kolejne plansze poświęcone „Kobietą w Powstaniu Wielkopolskim".
Również w Domu Powstańca o godz. 11.00 odbędą się warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego. To propozycja dla dzieci i dorosłych lubiących niespieszną pracę z papierem, nożyczkami i klejem. W trakcie tych zajęć będzie można poćwiczyć koncentrację, cierpliwość i wyobraźnię przestrzenną, aby docelowo skonstruować: lokomotywę pociągu pancernego „Danuta", samolot typu LVG lub samochód pancerny „Pułkownik Grudzielski". Ze względu na obowiązujące obostrzenia na warsztat należy się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl
Wieczorem – 27 grudnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie opublikowana nagrana wcześniej rozmowa pod hasłem „Służyli Niepodległej” z udziałem Waldemara Kiełbowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego.
Tradycyjnie 28 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Gnieźnie, odbędą się oficjalne miejskie uroczystości. O godz. 11.00 w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się msza św., a w samo południe oficjalne uroczystości z okazji roczni na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Od godziny 10.00, podobnie jak dzień wcześniej, będzie można zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego. O godz. 11.00 i 17.00 zapraszamy – z kolei – na dwa spotkania z teatrem Kamishibai w spektaklu „Powstańcza opowieść". Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne. Kamishibai to japoński teatr ilustracji, którego tradycja sięga głęboko w przeszłość. Choć pochodzi z Dalekiego Wschodu uniwersalność jego formuły pozwala opowiedzieć każdą historię. My opowiemy o Jance, Staszku i gorących choć grudniowych wydarzeniach w Poznaniu 1918 roku. Ze względu na obostrzenia covidowe, na spotkania z teatrem i warsztat trzeba się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl
O godz. 18.00 przed Starym Ratuszem odbędzie się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszystko razem z Garwolińskim Teatrem Muzycznym „Od czapy”. Tego dnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie ponadto opublikowany film „103 słowa do Powstańca”.
Zarówno 27 jak i 28 grudnia w miejskich autobusach i przed Starym Ratuszem emitowana będzie patriotyczna audycja z udziałem najmłodszych mieszkańców Gniezna, a budynki użyteczności publicznej zostaną podświetlone w ramach w programu pn. „Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE”.
Poniedziałek, 27 grudnia
10.00 – 18.00 Zwiedzanie Domu Powstańca Wielkopolskiego i warsztaty.
11.00 - 13.00 Warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego.
18.00 „Służyli Niepodległej” - rozmowa online z udziałem Waldemara Kiełbowskiego i Wojciecha Jędraszewskiego (emisja na kanałach You Tube: Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Królewskiego Gniezna).
Wtorek, 28 grudnia
10.00 – 18.00 Zwiedzanie Domu Powstańca Wielkopolskiego i warsztaty.
11.00 „Powstańcza opowieść”, Teatr Kamishibai i warsztaty dla najmłodszych (Dom Powstańca Wielkopolskiego).
11.00 Msza Święta w kościele św. Piotra i Pawła.
12.00 Oficjalne uroczystości z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, złożenie kwiatów przez delegacje (Akropol Bohaterów, cmentarz św. Piotra).
17.00 „Powstańcza opowieść”, Teatr Kamishibai i warsztaty dla najmłodszych (Dom Powstańca Wielkopolskiego).
18.00 Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (ul. Chrobrego przed Starym Ratuszem).
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!