ReklamaA1

Zielone płuca Gniezna

Informacje lokalnePrzyroda16 listopada 2022, 11:30   red. - inf. prasowa495 odsłon
Zielone płuca Gniezna
 fot. BPMG

O betonozie miasta Gniezna, sekretnym życiu śmieci, ofierze, którą staje się zieleń, ale też jej wspaniałej urodzie czy widokach na gnieźnieńską Wenecję (jezioro Jelonek) – postanowiło opowiedzieć sześć młodych osób na wystawie pt. „Społeczna historia Gniezna – zielone płuca Miasta”.

Ekspozycja, którą od wtorku 15 listopada, można oglądać w małej galerii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, to pokłosie jesiennych warsztatów zrealizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu Fyrtel. To podczas tych działań uczennice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz ze społecznikami z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej, zastanawiali się, jak pokazać zieleń w mieście. Jak zatem wyglądała praca osób zaangażowanych w cały projekt?

Na początek uczestniczki i uczestnicy warsztatów obejrzeli film, który zrywa z ludzkimi oczekiwaniami wobec przyrody, a następnie wybrali się na krytyczny spacer po okolicy Wenei, by w końcu - po dyskusji nad formą i treścią - przystąpić do pracy. Próbując opowiedzieć po swojemu tę społeczną historię, wybrali do tego narzędzia z różnych dziedzin:  tekst, fotografię, film, a nawet animację. Efektem  jest przywołana wystawa..

I tak - Magdalena Dziel wymienia antyprzyrodnicze działania w mieście i opatruje je trzema fotografiami z dominującym w krajobrazie betonem i brukiem oraz cytatem, pozostawiającym jeszcze jakąś nadzieję. Z kolei Nadia Polisiakiewicz przygląda się weneckim śmieciom, które  - mimo że są martwe - to dostosowują się do otoczenia jak kameleony. Natomiast Fern Sych w swoim animacyjnym debiucie pt. „Ofiara” (który można obejrzeć na wystawie klikając na umieszczony pod kadrami kod QR) za pomocą 223 indywidualnych grafik, oddaje głos niszczonej przez człowieka zieleni.

Łukasz Walczak natomiast skupia się na obecnej jeszcze urodzie weneckiej flory, a każde ze swoich sześciu zdjęć opatruje jednosłownym tytułem. I na koniec - Michał Stefański oraz Jakub Grzechowiak zapraszają do obejrzenia kadrów ze stworzonego wspólnymi siłami filmiku pt. „Wenecja” (do którego kod QR znajduje się również na planszy i po którego kliknięciu poza ruchomymi obrazami, usłyszeć można delikatną i zarazem pełną charakteru muzykę).

Warto dodać, że całe wydarzenie nie byłoby możliwe i tak udane, gdyby nie wsparcie nauczyciela z I LO Marka Jabłońskiego, który zachęcił młodzież do działania. Wystawę można oglądać w bibliotecznej galerii przez najbliższe tygodnie.

Wystawa odbyła się w ramach VIII Festiwalu „Fyrtel” w Gnieźnie.


Fot. BPMGJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 114

 • 63
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 37
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3