ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Niechanowie

Wędrówki z historiąInformacje z powiatu gnieźnieńskiego28 czerwca 2022, 15:30   red. Aleksandra Soberska1517 odsłon
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Niechanowie
 fot. fot. Karol Soberski/kolaż zdjęć: Media Lokalne

Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszymy podczas zwiedzania Niechanowa. Przewodnikiem, który zapozna nas z historią i tajemnicami Niechanowa będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Zwiedzanie odbędzie się w sobotę, 2 lipca. Początek o godz. 10.00.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Zwiedzanie Niechanowa

W sobotę, 2 lipca zapraszamy do poznawania z przewodnikiem pałacu w Niechanowie, Oficyny Wschodniej, kościoła i Sali Historii w Niechanowie. – Osoby chcące zobaczyć jeden z najbardziej tajemniczych pałaców w Wielkopolsce, poznać historię tamtejszego kościoła, jego skarby i tajemnice, czy też wysłuchać niesamowitych historii związanych z tą miejscowością będą miały taką sposobność od godz. 10.00 – podkreśla Karol Soberski.

Program zwiedzania

W sobotę, 2 lipca zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Niechanowa. Zbiórka o godz. 9.45 na przy bramie wjazdowej do pałacu. Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy zwiedzać według następującego planu: pałac, Oficyna Wschodnia, kościół i Sala Historii.

Po zakończeniu zwiedzania przejdziemy do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie zaplanowano podsumowanie wędrówki przy kawie lub herbacie.

Po oficjalnym zakończeniu zwiedzania będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 1 lipca do godz. 20.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość) oraz zakupienie wejściówki w wysokości 50 złotych od osoby – płatne na miejscu przed zwiedzaniem.

W tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504.

Zapisywać można się także w Bibliotece Publicznej Gminy Niechanowo - wówczas płatność będzie dokonywana tuż przed zwiedzaniem.

Zwiedzanie pałacu odbędzie się bez względu na pogodę.

Zwiedzanie jest współorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo i Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 217

 • 160
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 53
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4