ReklamaA1

Zapraszamy na wystawę „Wielka Lechia - wielka ściema”

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy8 sierpnia 2022, 15:30   red. - inf. prasowa1020 odsłon
Zapraszamy na wystawę „Wielka Lechia - wielka ściema”
 fot. MPPP w Gnieźnie

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta została nowa wystawa czasowa pt. „Wielka Lecha – wielka ściema”.

Skąd pomysł na taki temat?

Zwolennicy Wielkiej Lechii twierdzą, że już 2000 lat p.n.e. nasi przodkowie posiadali umiejętność obróbki metali, wynaleźli koło, zakładali grody, znali się na demokracji, mieli własną walutę i wojowniczą armię, która toczyła zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim i Juliuszem Cezarem.

Skoro tak, to dlaczego ich dzieje okryte są tajemnicą? Pochlebcy Lechitów mają na to gotową odpowiedź: pradawne lechickie księgi zostały podstępnie wykradzione przez duchownych katolickich, którzy nakazali zniszczyć każdy ślad ich potęgi. W tym okrutnym procederze pomagali, i pomagają nadal, archeologowie i historycy. Brzmi niewinnie? Niestety sympatyków wierzących w te absurdy wciąż przybywa.

Wystawa opowiada o teorii spiskowej, pseudonaukowości i niebezpieczeństwach związanych z rozpowszechniającymi się fake newsami na temat Wielkiej Lechii. Jest przestrogą. Dowodzi, że lechickie, „brawurowe” czyny (od których, od około dekady, aż mnoży się w Internecie) są nieprawdziwe. Wszystkie wymyślone historie uzasadniamy jedynymi istniejącymi, naukowymi dowodami. Sama wystawa uświadamia także, jak ważne w dzisiejszych czasach staje się racjonalne myślenie i korzystanie z obiektywnych i wiarygodnych źródeł.

Wystawę odwiedzać można do 26 lutego 2023 r. Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 223

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 108
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 30
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 10
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 58
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3