ReklamaA1

Zapraszamy do Poznania na spotkanie z książką „Zagadkowy Kolekcjoner”!

AktualnościKsiążkiWydarzenia i imprezy28 września 2023, 11:00   red. Aleksandra Soberska802 odsłon
Zapraszamy do Poznania na spotkanie z książką „Zagadkowy Kolekcjoner”!
 fot. Aleksandra Soberska

W stolicy Wielkopolski trwa 1. edycja Festiwalu Literatura do Poznania, która potrwa do 30 września. W ramach Festiwalu, w czwartek, 28 września o godz. 16.30 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40 w Poznaniu odbędzie się spotkanie Karolem Soberskim, pisarzem, dziennikarzem, niezależnym badaczem historii, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zatytułowane „Marian Haber – ziemianin, celebryta, poznański marszand”. Spotkanie dotyczy książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

We wtorek, 26 września rozpocznie się 1. edycja Festiwalu Literatura do Poznania, która potrwa do 30 września.

– Chcemy łączyć środowiska literackie i pokolenia. Każdy, kto ceni słowo znajdzie tutaj coś dla siebie. Przybywajcie tłumnie z bliska i z daleka bo będzie się działo… i to po raz pierwszy tak szeroko pod egidą Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu, które jest organizatorem Festiwalu – czytamy na profilu wydarzenia na FB.

W ramach Festiwalu, w czwartek, 28 września o godz. 16.30 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40 w Poznaniu odbędzie się spotkanie Karolem Soberskim, pisarzem, dziennikarzem, niezależnym badaczem historii, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zatytułowane „Marian Haber – ziemianin, celebryta, poznański marszand”. Spotkanie dotyczy książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Pozycja opowiada o niezwykle barwnym życiu i tajemniczej działalności Mariana Habera przedwojennego właściciela majątku Kołdrąb, słynnego w całej Polsce kolekcjonera dzieł sztuki, który zmarł w 1975 r. w Poznaniu.

Spotkanie poprowadzi Dawid Jung.

Tajemniczy, barwny, zagadkowy, „zapalony kolekcjoner”, „Casanova” – to tylko niektóre określenia pasujące do człowieka, o którym jest ta książka. Współcześnie przyjęło się, że jeśli kogoś nie ma w Internecie, to ten człowiek nie istnieje. Marian Haber – bo o nim mowa – to postać, o której w wirtualnym świecie znajdziemy niewiele informacji. Ale ten człowiek istniał, działał, żył! I jak to się mówi, „czerpał z życia pełnymi garściami”.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.
Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. (archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów). Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to najnowsza, szósta już książka o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).
W trakcie spotkania będzie można kupić nową książkę w cenie 50 zł, jak również wcześniejsze, książki K. Soberskiego.

O autorze

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od blisko 20 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się cztery edycje: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Więcej o autorze na jego stronie: www.soberski.plJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 95

 • 44
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 51
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3