ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Z wizytą u nas. Spotkania z pisarzami” – nowa wystawa w gnieźnieńskiej książnicy

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy17 kwietnia 2024, 12:15   red. - inf. prasowa590 odsłon
„Z wizytą u nas. Spotkania z pisarzami” – nowa wystawa w gnieźnieńskiej książnicy
 fot. BPMG

„Z wizytą u nas. Spotkania z pisarzami” – na taką wyprawę w przeszłość zaprasza gnieźnieńska biblioteka. W małej galerii w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a można oglądać wystawę poświęconą spotkaniom autorskim, które odbyły się w publicznej bibliotece w ubiegłym wieku.

Na wystawie znalazły się świadectwa spotkań z czytelnikami z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych XX wieku. Pierwsza zachowana informacja o spotkaniu autorskim pochodzi z 1954 roku. Do Gniezna przyjechał wtedy Antoni Gołubiew będący w szczycie swojej popularności w trakcie pisania i wydawania swojego największego dzieła - cyklu „Bolesław Chrobry”.

W późniejszych dekadach bibliotekę w Gnieźnie odwiedzili m.in.: Melchior Wańkowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisława Fleszerowa-Muskat, Halina Snopkiewicz czy Małgorzata Musierowicz.

Wystawa jest wyprawą sentymentalną - w większości są to już nieżyjący autorzy i autorki. Pokazuje też jak zmienił się, w tym i sposoby komunikacji. Zamiast maili do pisarzy czy ustaleń na komunikatorach, jest telegram od Jarosława Iwaszkiewicza, pożółkłe odręcznie pisane listy czy starodawne afisze informujące o spotkaniach, zupełnie odmienne od dzisiejszych graficznych plakatów.

Autorką ekspozycji jest Alicja Twardowska, kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej BPMG. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.


Fot. BPMGJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 112

 • 54
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 57
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3