ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego” – nowy projekt MOK!

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy23 stycznia 2024, 12:30   red. - inf. prasowa4447 odsłon
„Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego” – nowy projekt MOK!
 fot. MOK Gniezno

Projekt wpisuje się w obchody rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie.

Zaplanowane działania dotyczyć będą przypomnienia mieszkańcom Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i turystom lokalizacji 5 grobów uczestników Powstania Styczniowego, które znajdują się na 2 gnieźnieńskich cmentarzach i nawiązywać będą do „Wyprawy trzemeszeńskiej z 1863 roku”. Wtedy to 60 gimnazjalistów z Trzemeszna ruszyło do Powstania Styczniowego.

Wydarzenie to zostało potwierdzone w źródłach historycznych. Gen. Marian Langiewicz – dyktator Powstania był absolwentem trzemeszeńskiej szkoły i przez pewien czas mieszkał w Witkowie. Dysponując takim materiałem historycznym można uświadomić szerokiemu i zróżnicowanemu wiekowo odbiorcy znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. Głównym celem będzie wskazanie na rolę pamięci o Powstaniu Styczniowym, odwołanie się do wydarzeń, które miały charakter lokalny, a także szersze spojrzenie i przypomnienie Wielkopolan (K. Mielęckiego, E. Taczanowskiego,E. Calliera), którzy brali w nim udział.

W ramach projektu MOK zaproponuje działania edukacyjno-animacyjne, które będą miały na celu przypomnienie i utrwalenie pamięci o czynie niepodległościowym. Adresowane one będą głównie do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i szkół ponadpodstawowych.

Jest to grupa odbiorców, wśród której należy popularyzować wiedzę o Powstaniu Styczniowym, uświadamiać potrzebę otoczenia opieką miejsc pochówku uczestników Powstania, budować szacunek, więź i współodpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe.

Wiedza historyczna będzie przekazywana poprzez:

 • zajęcia animacyjno-artystyczne, podczas których, poprzez zabawę można rozwijać ich kreatywność, zachęcać do zdefiniowania pojęć: patriotyzm, wolność, symbole narodowe.
 • warsztaty dla najmłodszych, podczas których, będą mogli poznać historię Powstania i wykazać się zdolnościami artystycznymi;
 • warsztaty dla młodzieży z elementami dziennikarstwa śledczego, grę przestrzenną.
 • opracowanie folderu z informacjami na temat lokalizacji grobów i biogramów poległych, który będzie stanowił materiał dydaktyczny dla nauczycieli historii;
 • grę przestrzenną, która zostanie tak skonstruowana, że będzie miała charakter powtarzalności i będzie mogła być wykorzystana podczas obchodów kolejnych rocznic Powstania. Udostępniona zostanie w wersji online na zasadzie wolnej licencji;

Apel Pamięci, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobach w dniu rocznicy wybuchu Powstania zainauguruje realizację działań projektowych. Planuje się, aby pamięć o Powstaniu Styczniowym wpisała się na stałe do kalendarza obchodów rocznic patriotycznych w naszym mieście.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 141

 • 58
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 83
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3