ReklamaA1ReklamaA1-2

„Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski” - zapraszamy na wykład!

Z życia FundacjiHistoriaAktualności24 marca 2023, 9:00   red. Aleksandra Soberska1202 odsłon
„Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski” - zapraszamy na wykład!
Dr Andrzej Prinke wygłosi prelekcję pt. „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski” -  fot. Karol Soberski

Już dzisiaj, w piątek, 24 marca o godz. 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie zainaugurowane zostaną tegoroczne Historyczne Konfrontacje. Jest to już II edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w 2021 r. Historyczne Konfrontacje to spotkania z pisarzami książek historycznych, opowieści o podróżach i dyskusje o wielkich historycznych osobowościach. Pierwszą prelekcję wygłosi dr Andrzeja Prinke a jej tytuł brzmi „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”. Zapraszamy do Zdziechowy w piątek, 24 marca o godz. 18.00.

Ideą Historycznych Konfrontacji jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości.

W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. W tym roku Konfrontacje związane są z książkami, podróżami i wielkimi osobowościami.

Miejscem spotkań w ramach Historycznych Konfrontacji będzie biblioteka w Zdziechowie. Wykłady odbywać się będą w piątki o godz. 18.00 w następujących terminach:
- 24 marca - „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski” wykład dr Andrzeja Prinke (archeolog, pisarz, publicysta),
- 14 kwietnia - „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”  wykład Piotra Maszkowskiego (historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów),
- 21 kwietnia - „Tu spoczywa Hubal” wykład Dariusza Szymanowskiego (prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”),
- 22 kwietnia - „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach” wykład D. Szymanowskiego i Marcina Sochonia (rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”)
- 19 maja -
„Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety” wykład Tomasza Górskiego (podróżnik, eksplorator, muzealnik) oraz jesienią: 15 września i 6 października. Nie można wykluczyć, że pojawią się dodatkowe terminy spotkań.

Wstęp na prelekcje bezpłatny!

I spotkanie – piątek, 24 marca o godz. 18.00

- dr Andrzej Prinke – tytuł wykładu: „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”

Dr Andrzej Prinke – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania.

W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech).

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Współautor biografii prof. J. Kostrzewskiego (wraz z J. E. Kaczmarek): pt. "Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk".

Konsultant ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii.

Koordynator ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). Wykładowca na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

Pierwsza edycja Historycznych Konfrontacji, których pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, odbyła się od 4 do 6 czerwca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wówczas odbyło się 10 prelekcji wygłoszonych przez znanych pisarzy, archeologów, muzealników, podróżników czy historyków z całej Polski. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 79

 • 44
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3