ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Ważne miejsce w Inowrocławiu

HistoriaAtrakcje turystyczne7 sierpnia 2023, 9:00   red. - inf. prasowa1358 odsłon
Ważne miejsce w Inowrocławiu
 fot. Powiat Inowrocławski

Warto odwiedzić powiatowe lapidarium, które jest plenerową wystawą upamiętniającą społeczność żydowską w Inowrocławiu. Znajduje się przy ul. Karola Libelta.

Lapidarium jest godnym sposobem wyeksponowania kilku tysięcy fragmentów żydowskich nagrobków i znaczącym miejscem opowiadającym historię żydowskiej społeczności.

W czasie II wojny światowej w Inowrocławiu zostały zniszczone dwa żydowskie cmentarze. Najstarszy z nich funkcjonował od średniowiecza. Nagrobki żydowskie - macewy posłużyły niemieckiemu okupantowi do brukowania ulic.

Tak utwardzone chodniki zostały zdemontowane przez Powiat Inowrocławski i Muzeum im. Jana Kasprowicza przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2020 roku. Pozyskano wówczas olbrzymią liczbę kamiennych fragmentów macew - ponad 3300 ułamków. Przez długi czas macewy te niszczały, złożone przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Mątwach i przy Muzeum.

Z inicjatywy Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej, przy wsparciu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka powstało lapidarium, nawiązujące na Jerozolimskiej Ściany Płaczu.

Lapidarium otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 13.00. Zgodnie z żydowską tradycją, w sobotę czyli szabat, cmentarz żydowski, na którym znajduje się lapidarium, jest zamknięty.

Przypominamy również, że możliwe jest zwiedzanie lapidarium z przewodnikiem, po uprzednim zgłoszeniu w Muzeum im. Jana Kasprowicza (ul. Solankowa 33 w Inowrocławiu, tel. 52 357 58 73).Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 150

 • 104
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 37
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3