ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Unikatowa wystawa o Stanisławie Walasiewicz w bibliotece w Zdziechowie!

Informacje lokalneZ życia FundacjiWydarzenia i imprezy21 listopada 2022, 18:00   red. Aleksandra Soberska1178 odsłon
Unikatowa wystawa o Stanisławie Walasiewicz w bibliotece w Zdziechowie!
Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” -  fot. Aleksandra Soberska

Stanisława Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych. Wystawę pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” można od dzisiaj do 9 grudnia oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie. Otwarcie wystawy zostało poprzedzone prelekcją Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na temat życie i działalności Stanisławy Walasiewicz.

Wernisaż wystawy odbył się dzisiaj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie. Uczestników otwarcia – młodzież z miejscowej szkoły – powitała Lidia Pietrzak, dyrektor biblioteki. - Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie a w naszej bibliotece będzie ją można zobaczyć dzięki współpracy z panią Marzeną Jaworską, kierownikiem działu naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – mówi L. Pietrzak.

Dalej dyrektor biblioteki podkreśla, że wystawa opowiada historię życia Stanisławy Walasiewicz i ciekawą drogę do olimpijskich sukcesów. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem.

Po słowach wstępu, L. Pietrzak przedstawiła Karola Soberskiego, dziennikarza, pisarza, niezależnego badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który wygłosił prelekcję na temat życia i osiągnięć sportowych Stanisławy Walasiewiecz.

Warto przypomnieć, że wystawa gościła już w naszym regionie - dzięki współpracy M. Jaworskiej z Muzeum Sportu i Turystki z K. Soberskim z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - w trzech miejscach: w Janowcu Wielkopolskim podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, w Pałacu w Zakrzewie koło Kłecka oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.

Prelekcja o Stanisławie Walasiewicz

Zanim jednak K. Soberski zabrał głos, przedstawił zebranym fragment filmu z III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się we wrześniu w Janowcu Wielkopolskim. W pokazanym fragmencie filmu wypowiada się Marzena Jaworska, kierownik działu naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jednocześnie kurator wystawy.

- Wystawa jest zwieńczeniem projektu naukowo-badawczego, prowadzonego w latach 2019−2021, obejmującego konserwację, digitalizację, opracowanie i udostępnienie ponad dwóch tysięcy zdjęć – podkreśla M. Jaworska.

Dalej K. Soberski przybliżył postać Stanisławy Walasiewicz, która urodziła się 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, a zmarła 4 grudnia 1980 r. w Cleveland. - Stanisława Walasiewicz to wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w międzynarodowych zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl – mówi K. Soberski.

K. Soberski zaznaczył, że prezentowane fotografie zostały przypadkowo odnalezione w jednej z polonijnych bibliotek w Los Angeles, a następnie zostały zakupione w 2012 r. do zbiorów Muzeum i poddane konserwacji. Ocalone przed zniszczeniem, dokumentują wypełnioną sukcesami karierę sportową Stanisławy Walasiewicz, a także jej życie poza bieżnią lekkoatletyczną. Zdjęcia pochodzą w większości z lat 1928−1939

Quiz sportowy

Po prelekcji uczestnicy wystawy mogli się z nią zapoznać. Zanim jednak to się stało, dyrektor biblioteki zapowiedziała, że po obejrzeniu wystawy zostanie zorganizowany quiz sportowy dotyczący S. Walasiewicz.

Gdy uczniowie obejrzeli ekspozycję, L. Pietrzak zadała im kilkanaście pytań, na których padały prawidłowe odpowiedzi, świadczące, że młodzież dokładnie zapoznała się z wystawą i przeczytała zawarte na planszach informacje.

Wystawę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie można oglądać do 9 listopada w godzinach otwarcia biblioteki:

 • poniedziałek: 9.00 – 15.00
 • wtorek: 11.00 – 17.00
 • środa: 9.00 – 15.00
 • czwartek: 11.00 – 17.00
 • piątek: 9.00 – 15.00

Wszystkich miłośników sportu i historii zapraszamy do biblioteki w Zdziechowie, bo tę wystawę naprawdę warto zobaczyć.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 146

 • 83
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 16
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3