ReklamaA1ReklamaA1-2

Ukryte piękno japońskiej sztuki surimono w muzeum w Inowrocławiu

AktualnościWydarzenia i imprezy26 kwietnia 2023, 12:30   red. - inf. prasowa819 odsłon
Ukryte piękno japońskiej sztuki surimono w muzeum w Inowrocławiu
 fot. Powiat Inowrocławski

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wystawę: „Katsushika Hokusai i jego krąg. Arcydzieła japońskiego surimono – ukryte piękno”. Niezwykle kunsztowne japońskie drzeworyty będą prezentowane do 30 czerwca 2023.

Surimono, czyli „drukowane przedmioty” to szlachetny rodzaj drzeworytów, jedna z najbardziej rozpoznawalnych dawnych sztuk japońskich. Drukowane były zwykle na specjalne zamówienie wykształconych członków klubów artystycznych i literackich, w bardzo małych nakładach. Nie przeznaczano ich na sprzedaż, wykorzystywano je jako karty okolicznościowe wysyłane lub wręczane z okazji świąt, zwłaszcza Nowego Roku. Przedstawione na nich grafiki uzupełniały krótkie formy poetyckie pełne błyskotliwych, lirycznych lub dowcipnych aluzji.

Grafiki surimono charakteryzują się bogactwem technik i kosztownością użytych materiałów. Drukowano je na luksusowym, ręcznie robionym, mięsistym papierze stosując technikę tzw. „ślepego tłoczenia”. Uzyskiwano dzięki temu efekt wypukłości, co sprawia, że grafika nabiera cech dzieła przestrzennego. Wielobarwne odbitki wzbogacano przez użycie metalicznych pigmentów, złota, srebra, miedzi, prószenie miką czy polerowanie.

Sztuką surimono zajmowało się wielu czołowych japońskich mistrzów grafiki. Na wystawie w powiatowym muzeum można obejrzeć prace takich wybitnych artystów jak Katsushika Hokusai – autor m.in. słynnej „Wielkiej fali w Kanagawie”, a także Totoya Hokkei, Kubo Shunman, Yashima Gakutei, Yanagawa Shigenobu. Shinsai, Katsushika Hokuun, Matora Ōishi, Kitagawa Utamaro, Utagawa Toyohiro i Utagawa Kuninao.

Ponieważ surimono inspirowało twórców na całym świecie, zwłaszcza w epoce modernizmu, uzupełnieniem wystawy są pamiątki po impresjonistach z kolekcji francuskiego krytyka sztuki, Arsène Alexandre'a. W  jego salonie zapewne wielu światowej sławy malarzy – impresjonistów podziwiało prezentowane na wystawie ryciny i czerpało z nich inspirację.

Wystawa powstała przy współpracy z Art Expo S.I.A. (Łotwa). Będzie czynna od 28 kwietnia do 30 czerwca 2023.


Fot. Powiat InowrocławskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 130

 • 80
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 45
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3