ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”

Z życia FundacjiAktualności29 czerwca 2023, 9:00   red. Aleksandra Soberska2341 odsłon
„Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”
 fot. kolaż Media Lokalne

Dzisiaj, w czwartek, 29 czerwca o godz. 18.00 do Centrum Kultury „Scena to dziwna”, gdzie odbędzie się spotkanie pod hasłem „Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”. Będzie to preludium I Międzynarodowej Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. W trakcie spotkania zostaną poruszone nieznane tematy związane z majątkami ziemskimi Pojezierza Gnieźnieńskiego m.in. będzie mowa o tajemnicach związanych z pałacami, czy dziełach sztuki tam zgromadzonych. A wszystko będzie ilustrowane niepublikowanymi – w większości – fotografiami z okresu międzywojennego. O majątkach ziemskich porozmawiają Karol Soberski i Dawid Jung. Wstęp wolny.

Jak już informowaliśmy, 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, panel dyskusyjny, Kiermasz Książki i Rękodzieła oraz kilka wystaw.

Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale ma też pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.

Oficjalny program, sylwetki prelegentów, pakiet wystaw - wszystko tutaj:

„Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”

Zanim jednak zjawimy się na weekendowe spotkanie we wrześniu w pałacu w Czerniejewie, już dzisiaj zapraszamy w czwartek, 29 czerwca o godz. 18.00 do Centrum Kultury „Scena to dziwna”, na spotkanie pod hasłem „Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”. Będzie to swoiste preludium I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.

W spotkaniu wezmą udział:

- Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” (jest to kontynuacja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego trzy edycje odbyły się: w 2019, 2021 i 2022 r.).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

- Dawid Jung - muzyk (wykształcony śpiewak operowy), pisarz, wydawca, badacz historii kultury, dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny pisma „Zeszyty Poetyckie” oraz serii wydawniczych, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Za działalność twórczą oraz autorstwo książek literackich i naukowych otrzymał wiele nagród, m.in.: Medal im. Juliusza Słowackiego (2009), Medal Młodej Sztuki (2014), Nagrodę im. Bolesława Leśmiana (2017), Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas (2019), Medal Młodego Pozytywisty (2019), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2022).

Nieznane fakty, niezwykłe historie

W trakcie ich rozmowy zostaną poruszone nieznane tematy związane z majątkami ziemskimi na Pojezierzu Gnieźnieńskim: będzie mowa o właścicielach tych majątków, ich osiągnięciach na różnych polach; gościach, którzy odwiedzali majątki w naszym regionie; niecodziennych uprawach rolnych prowadzonych w wielu majątkach; tajemnicach związanych z pałacami, a także o dziełach sztuki, które zgromadzili. A wszystko będzie ilustrowane niepublikowanymi – w większości – fotografiami z okresu międzywojennego.

W trakcie tego spotkania w eSTeDe będzie można także kupić książki obu pisarzy.

Po spotkaniu wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kawę i ciasto.

Współorganizatorem spotkanie 29 czerwca jest Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Organizatorem i pomysłodawcą I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” jest Karol Soberski przy współpracy z jego Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” oraz firmą Aleks Invest. Partnerem Konferencji jest także powstający Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 218

 • 123
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 88
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3