ReklamaA1ReklamaA1-2

„Noc Tajemnic” już po raz drugi w pałacu w Zakrzewie!

HistoriaAktualności24 czerwca 2022, 17:30   red. Aleksandra Soberska1056 odsłon
„Noc Tajemnic” już po raz drugi w pałacu w Zakrzewie!
Pałac w Zakrzewie nocą -  fot. Karol Soberski

Najbliższy termin

08.07 Piątek 19:30

Już w piątek, 8 lipca od godz. 19.30 w przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Gniezna odbywać się będzie druga odsłona „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! „Noc Tajemnic” to spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Tym razem gościem specjalnym będzie Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny, eksplorator, autor i współautor programów oraz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej.

Zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim to jeden z najpiękniejszych a jednocześnie najbardziej tajemniczych pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów. W tym wiele nieodkrytych…

Rok 2022 jest dla zakrzewskiej rezydencji wyjątkowy, ponieważ mija 150 lat od wybudowania rezydencji, a 12 kwietnia minęło 210 lat od dnia w którym na świat przyszedł budowniczy pałacu – hr. Albin Węsierski.

Z tej okazji narodził się pomysł na organizację comiesięcznych spotkań. Organizatorami tego wydarzenia są: Karol Soberski i jego portal Pojezierze24.pl i pałac Zakrzewo. – Na spotkania w ramach „Nocy Tajemnic” zapraszać będziemy najbardziej znanych pisarzy, podróżników, filmowców, odkrywców, badaczy historii czy archeologów. Za każdym razem będą dwie prelekcje. Jedna dotycząca tematu lokalnego, a druga ogólnopolskiego. Tematy, które będą poruszane podczas prelekcji będą także wyjątkowe. To gwarantujemy – mówi Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, pomysłodawca „Nocy Tajemnic”. – Pierwsza edycja „Nocy Tajemnic” odbyła się 20 maja i zakończyła się pełnym sukcesem, stąd chcemy ten projekt kontynuować - dodaje.

„Noc Tajemnic” - 8 lipca o godz. 19.30

Druga „Noc Tajemnic” odbędzie się w piątek, 8 lipca. Początek prelekcji o godz. 19.30. Będzie można wysłuchać dwóch prelekcji:

 • o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Nieodkryte skarby okolic Gniezna”
   
 • o godz. 20.30 – prelekcja Jacka Podemskiego pt. „Tajemnice Niezwykłego Miejsca – Międzyrzecki Rejon Umocniony”

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w „Nocy Tajemnic” należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby w sklepie internetowym na stronie soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ

Wejściówkę można także zakupić na miejscu - w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Prelekcje odbędą się przy kawie i słodkościach, które wliczone są w cenę wejściówki.

„Weekend z historią”

Druga edycja „Nocy Tajemnic” jest częścią organizowanego po raz drugi w zakrzewskim pałacu „Weekendu z historią”, czyli spędzenia trzech dni (dwóch nocy) w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce, poznania atrakcji turystycznych okolic oraz wysłuchania ciekawych prelekcji o historii, skarbach i tajemnicach! Będzie to połączenie: wycieczek, prelekcji i wypoczynku. Weekend w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy od 8 do 10 lipca!

Więcej szczegółów pod numerem telefonu:  515-980-504

Prelegenci „Nocy Tajemnic”

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.

Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.

Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 196

 • 132
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 62
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4