ReklamaA1ReklamaA1-2

MOK zaprasza na nowy cykl spotkań!

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy4 lutego 2024, 8:00   red. - inf. prasowa614 odsłon
MOK zaprasza na nowy cykl spotkań!
 fot. MOK Gniezno

SPADEK czyli Spotkania Wokół (Nie)zwyczajnych Rzeczy - to spotkanie z Jerzym Kaźmierczakiem, który od 30 lat zajmuje się w Gnieźnie renowacją zabytkowych mebli i sprzedażą antyków. Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu odbędzie 8 lutego, o godz. 18.00, w Starym Ratuszu - wstęp jest wolny.

Każdy z nas ma inny dom, ale codzienność toczy się w przestrzeniach wszystkim wspólnych: kuchni, sypialni czy pokoju dziennego(często łączącego wiele funkcji). Przestrzenie pełnią te role, bo znajdują się w nich konkretne przedmioty, przeznaczone do konkretnych czynności - pracy, spania, rozmowy czy picia kawy.

MOK zaprasza na trzy spotkania związane z naszym życiem, a właściwie z przedmiotami, które nam towarzyszą. Są one tak oczywiste, że ich obecności prawie nie zauważamy: krzesło i stół, biurko, kanapa.

Co jest niezwykłego w tych zwykłych rzeczach? Jakie historie za nimi stoją? Jak wyglądały kiedyś, a jak współcześnie? Jak nam służyły i czy nadal służą? I dlaczego wiele osób nie lubi starych mebli? Porozmawiamy o tych dawnych ale i współczesnych – jakie one są? Ładne? Brzydkie? Ekonomiczne? Ekologiczne?

Często się pozbywamy starych gratów, a może warto je odnawiać i zachować? Co zrobić z takim spadkiem po babci? Czy lepszy masowo produkowany, ale praktyczny komplet z IKEI czy jedyny w swoim rodzaju przedwojenny fotel po pradziadku? Czy przywiązujemy się do przedmiotów? Czy stare meble mogą „zrobić” współczesne wnętrze? Co wyjątkowego jest w starych meblach i czy one są EKO? Czy meble mają duszę i co to znaczy?

Dla kogo jest to spotkanie?

Dla młodzieży zainteresowanej sztuką i kulturą, dorosłych planujących zmianę wystroju mieszkania, wszystkich lubiących estetyczne i piękne przedmioty, każdego kto lubi opowieści o lokalnym dziedzictwie i przeszłości związanej z Gnieznem i nie tylko.

Miejsce: Stary Ratusz/ sala na parterze

Terminy:

Luty – 8, czwartek, godz. 18.00
Marzec – 21, czwartek, godz. 18.00
Kwiecień – 18, czwartek (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków), godz. 18.00


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 126

 • 96
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 25
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3