„Męża zbójczyni żona”

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy4 listopada 2024, 16:00   red. - inf. prasowa301 odsłon
„Męża zbójczyni żona”
 fot. CK eSTeDe

Najbliższy termin

22.11 Piątek 18:00

W listopadzie Centrum Kultury „Scena to dziwna” po raz kolejny zaprosi gnieźnian na emocjonalny monodram. W spektaklu „Męża zbójczyni żona” wystąpi Jolanta Juszkiewicz – reżyserka wystawianych w eSTeDe „Pneumy” i „Kobiet Karamazow”. Wydarzenie odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00; bezpłatne zaproszenia można odbierać w sekretariacie CK.

W mitologii greckiej Klitajmestra, morduje męża, który po wcześniejszych morderstwach jej najbliższych gotów był złożyć ich córkę Ifigenię w ofierze w zamian za sprzyjające flocie wiatry na
zdobycie Troi. W ludowej balladzie „Lilije” pani dokonuje zbrodni w odwecie za brak poszanowania woli żon w sprawie zaciągu ich mężów na grabieżcze wyprawy wojenne króla Bolesława. Królowa Gertruda, matka Hamleta nie zabija, lecz nie zachowując żałoby po mężu traktowana jest przez syna jak zbrodniarka. 

Przywołane postaci łączy czyn o podwójnym znaczeniu. W wymiarze rzeczywistym dokonują zbrodni z zimną krwią, w wymiarze symbolicznym, jak mówi mitologia - jest to akt sprawiedliwości wymierzony przez jej boginię - Dike. Po czyjej stronie jest wina? - ‘Nikt nie pyta o jego winy? Obwiniając żonę, są też i męża czyny.’

Jolanta Juszkiewicz - absolwentka Akademii Teatralnej wydz. Aktorski we Wrocławiu, Performance Studies Sydney University w Australii. Uczestniczka warsztatów mistrzowskich Khalida Tjabj w Śri Ram Centre, Delhi, Indie, Tor Arne i uczniów Jerzego Grotowskiego w GrenlandFriTeatre w Porsgrunn, Norwegia, Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA Eugenio Barby, Odine Teatre w Holstebro, Dania. W 1997 r. w  Sydney w Australii założyła profesjonalny autorski Teatr Kropka Theatre. W duecie z nowozelandzkim reżyserem Anatolym Frusin doprowadziła do premier zarówno klasyki światowej jak i spektakli dokumentalnych nagradzanych i zapraszanych międzynarodowo m.in. przez prof. Richarda de Marco na Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Edynburgu. Funkcjonując w duchu teatru ubogiego realizuje w nieustającym ciągu międzynarodowych zaproszeń w Australii, Albanii, Armenii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Francji, Finlandii, Górnym Karabachu, Iranie, Izraelu, Kazachstanie, Kosowie, Luksemburgu, Macedonii, Malcie, Niemczech, Osetii, Polsce, Rumunii, Rosji, Słowacji, Szkocji, Szwecji, Ukrainie, Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem