ReklamaA1-2

Koncerty organowe w katedrze gnieźnieńskiej

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy8 czerwca 2023, 13:30   red. - inf. prasowa922 odsłon
Koncerty organowe w katedrze gnieźnieńskiej
 fot. MOK Gniezno

Letnie wieczory nieodmiennie kojarzą się w naszym mieście z muzyką klasyczną, a szczególnie organową - której mieszkańcy mogą wysłuchać w murach Archikatedry Gnieźnieńskiej. Pod patronatem Prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza organizowane są po raz kolejny letnie koncerty organowe.  Na pierwszy Miejski Ośrodek Kultury wraz z Kurią Metropolitarną oraz Archikatedrą Gnieźnieńską zaprasza już  16 czerwca 2023 r. godz. 19.00.

Myślą przewodnią tegorocznych koncertów organizatorzy pragną przygotować się wraz z mieszkańcami i słuchaczami na Wielkie organowe święto z okazji 1000. rocznicy Koronacji Królewskich. Stąd przyjęty został tytuł: Gnieźnieńscy i polscy organiści w hołdzie pierwszym polskim królom.

Gospodarzem wieczoru będzie Tomasz Padoł: organista i dyrygent. W 2015 roku ukończył Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej w klasie organów mgr Jakuba Pankowiaka. W 2018 roku ukończył studia licencjackie na wydziale Edukacji Muzycznej, Dyrygentury i Muzyki Kościelnej na specjalności muzyka kościelna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów prof. zw. dr hab Elżbiety Wiechowicz-Karolak i klasie dyrygentury prof. zw. dr hab. Leszka Bajona.

W 2020 roku obronił tytuł magistra sztuk muzycznych na tym samy kierunku i specjalności w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów dra Marka Fronca oraz klasie dyrygentury prof. zw. dr. hab. Marty Kierskiej-Witczak. Od lutego 2021 piastuje stanowisko organisty głównego Bazyliki Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie. Brał udział w kursach improwizacji i interpretacji organowej prowadzonych przez m.in. Arvida Gasta, Tomasza Orlowa, Karola Mossakowskiego i Arkadiusza Popławskiego. Koncertował jako solista i kameralista m.in. w Krzeszowie, Wrocławiu, Kielcach, Bydgoszczy, Gnieźnie, Żywcu, Poznaniu, Ścinawie, Legnickim Polu, Wołowie itp.

W 2020 roku dokonał premierowego nagrania płytowego instrumentarium organowego dekanatu mogileńskiego, które zostało utrwalone na płycie pt. "Organy kościołów poluterańskich w dekanacie mogileńskim".Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 97

 • 26
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 66
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2