ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kłecko – zapraszamy na spotkanie autorskie z Karolem Soberskim

Informacje lokalneKsiążkiWydarzenia i imprezy16 kwietnia 2024, 7:00   red. Aleksandra Soberska831 odsłon
Kłecko – zapraszamy na spotkanie autorskie z Karolem Soberskim
 fot. nadesłane

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko zaprasza na spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim w trakcie którego opowie o swoich książkach, o pracy pisarza, o historiach związanych z gminą Kłecko, które opisał w swoich książkach, jak również o planach wydawnicze na najbliższe 3 lata. W trakcie spotkania przeniesiemy się w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...” Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 kwietnia o godz. 16.30 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko.

W trakcie spotkania Karol Soberski zabierze uczestników w świat swoich książek, które pisze od 8 lat, w świat wydarzeń, ludzi i miejsc, które przestały istnieć 1 września 1939 roku... W świat skarbów i tajemnic gminy Kłecko, świat ziemiaństwa z regionu, świat niezwykłych postaci; świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta; świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30.; świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami...

Nie zabraknie też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... Na koniec porozmawiamy też o tym, co dziś wiemy o ziemiaństwie w naszym regionie i dlaczego tak mało mówi się o historii pałaców i dworów...

A wszystko to będzie ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.

K. Soberski opowie o swoich książkach, o pracy pisarza, o historiach związanych z gminą Kłecko, które opisał w swoich książkach, jak również o planach wydawnicze na najbliższe 3 lata.

Po spotkaniu będzie można nabyć książki K. Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” i jego najnowszą książkę „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno”.

O autorze

Karol Soberski - dziennikarz z 28-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie (ale później połowę swoje życia spędził w Kłecku) i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.

Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.

Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych z cyklu „Tu powstała Polska” (2012) wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na krajowe i międzynarodowe konferencje popularno-naukowe w całej Polsce.

Pomysłodawca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019 (w pałacu w Czerniejewie), w 2021 (w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie), w 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Więcej o nim na stronie: soberski.pl

Kolejne spotkania odbędą się:

 • piątek, 19 kwietnia o godz. 19.00 - Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo
 • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 - Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

 • 97
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 66
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3