ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zapraszamy do Starego Ratusza w Gnieźnie na spotkanie z autorem książki „Zagadkowy Kolekcjoner”

AktualnościWydarzenia i imprezy17:00   red. Aleksandra Soberska1924 odsłon
Zapraszamy do Starego Ratusza w Gnieźnie na spotkanie z autorem książki „Zagadkowy Kolekcjoner”
 fot. Aleksandra Soberska

Najbliższy termin

16.12 Czwartek 18:00

W czwartek, 16 grudnia o godz. 18.00 w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego 41 w Gnieźnie odbędzie się kolejne spotkanie z książką Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Pozycja opowiada o niezwykle barwnym życiu i tajemniczej działalności Mariana Habera przedwojennego właściciela tego majątku, słynnego w całej Polsce kolekcjonera dzieł sztuki.

Tajemniczy, barwny, zagadkowy, „zapalony kolekcjoner”, „Casanova” – to tylko niektóre określenia pasujące do człowieka, o którym jest ta książka. Współcześnie przyjęło się, że jeśli kogoś nie ma w Internecie, to ten człowiek nie istnieje. Marian Haber – bo o nim mowa – to postać, o której w wirtualnym świecie znajdziemy niewiele informacji. Ale ten człowiek istniał, działał, żył! I jak to się mówi, „czerpał z życia pełnymi garściami”.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.

Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. (archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów). Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

Najbliższe spotkanie z książką i jej autorem odbędzie się:

 • czwartek, 16 grudnia o godz. 18.00 w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego 41 w Gnieźnie

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to najnowsza, szósta już książka o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie.

Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

W trakcie spotkania będzie można kupić nową książkę w cenie 60 zł, jak również wcześniejsze, wspomniane wyżej książki K. Soberskiego.

Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 162

 • 89
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 17
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 56
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2