ReklamaA1-2

Historyczna „Pętla czasu” już 10 czerwca w Łabiszynie!

Atrakcje turystyczneWydarzenia i imprezy7 czerwca 2023, 17:00   red. Joanna Bejma1214 odsłon
Historyczna „Pętla czasu” już 10 czerwca w Łabiszynie!
 fot. Łabiszyńskie Spotkania z Historią

Uznawane za jedną z najlepszych w kraju imprez rekonstrukcyjno - historycznych, czyli „Łabiszyńskie Spotkania z Historią” wrócą w tym roku, ale tylko na jeden dzień. Tym niemniej impreza opatrzona hasłem „Pętla czasu” będzie obfitowała w historyczne akcenty, począwszy od obecności rekonstruktorów z różnych epok, po małe pokazy historyczne. Zapraszamy zatem do Łabiszyna już 10 czerwca.

Łabiszyńskie Spotkania z Historią są imprezą, poświęconą epizodom polskich żołnierzy na różnych frontach II wojny światowej. Wydarzenie szybko wkradło się do świadomości rekonstruktorów, miłośników historii i militariów, by z pierwotnego, jednodniowego wydarzenia przeistoczyć się w trzydniową, naszpikowaną atrakcjami imprezę. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia jest: Gmina Łabiszyn, Łabiszyński Dom Kultury, Biblioteka Publiczna im. Juliana Gerpe, Łabiszyńska Aktywna Młodzież oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „AA7”, na zaproszenie którego do miasteczka zjeżdżają grupy historyczne z Polski i Europy.

Podczas każdej edycji imprezy przygotowywano trzy główne rekonstrukcje z udziałem drugowojennego sprzętu wojskowego, rekonstruktorów i oprawy w postaci wybuchów, a nawet przelotów samolotów nad głowami zgromadzonej publiczności.

Jeden dzień zamiast trzech

W tym roku postawiono tylko na jednodniowe wydarzenie. Jak argumentują organizatorzy, aktualne uwarunkowania (wojna w Ukrainie i obecność uchodźców na terenie powiatu żnińskiego), przyczyniły się właśnie do przygotowania imprezy w jednodniowej odsłonie, bez części inscenizacyjnej, co nie znaczy, że nie będzie się działo. A przewiduje się całą masę atrakcji!

Formuła najbliższych „Spotkań” opatrzona hasłem „Pętla czasu” będzie opierała się na ekspozycji dioramowo-wystawienniczej, z uzupełniającymi całość małymi pokazami historycznymi. Będzie to również wydarzenie osadzone w kilku obszarach historycznych, stanowiące swojego rodzaju przegląd epok „Od Piastów, do PRL".

Szczególny nacisk zostanie położony na historię oręża polskiego. Organizatorzy chcą zaangażować angażując Państwa do historycznej wycieczki przez okres wczesnego średniowiecza, złote lata Rzeczpospolitej, szeroko pojmowaną epokę napoleońską, poprzez II wojnę światową na okresie PRL kończąc.

Oznacza to, że w tym roku będzie można zobaczyć w Łabiszynie stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne odtwarzające m.in.: Piastów, Wikingów, szlachtę polską, rycerstwo, husarię, żołnierzy wojen napoleońskich, powstańców wielkopolskich i żołnierzy okresu II wojny światowej.

Pokazy, wystawy, spektakl

Impreza rozpocznie się o godz. 10 na łabiszyńskim Rynku, ale polem działań będzie także ul. Mickiewicza i wyspa. Co zatem w planach? Przygotowano m.in:  pokaz mody cywilnej, pokaz grup rekonstrukcyjnych, retro piknik, jarmark staroci, muzyczną scenę retro, stragany tematyczne, wystawę fotografii „Mieszkańcy gminy Łabiszyn w mundurze wojskowym”, prezentacje twórców ludowych, kapelę podwórkową.

Godz. 15. 30 to przemarsz grup rekonstrukcyjnych na łabiszyńskim Rynku. W godz. od 16 do 19 przeniesiemy się na wyspę gdzie zaplanowano: spektakl „Husaria, chluba oręża polskiego”, pokaz tańca, pokaz mody cywilnej, koncert kapeli „Ferajna”. Godz. 21 to początek zabawy tanecznej.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 164

 • 28
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 131
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2