ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gwiazdorski Barć Film Festiwal po raz czwarty w Barcinie

AktualnościAtrakcje turystyczne23 listopada 2023, 18:00   red. Joanna Bejma1066 odsłon
Gwiazdorski Barć Film Festiwal po raz czwarty w Barcinie
Gwiazdy Barć Film Festiwal 2022 -  fot. Joanna Bejma

Wkrótce Barcin stanie się stolicą filmu na Pałukach. W dniach od 24 do 26 listopada br.  w Miejskim Domu Kultury odbędzie się IV Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze. Tym razem spotkamy się z reżyserem Krzysztofem Zanussim oraz aktorkami – Dorotą Stalińską i Gabrielą Muskałą. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

Barcin pięknie wykorzystał swój infrastrukturalny potencjał. Przeniesiony kilka lat temu do innego budynku, który został gruntownie przebudowany i zmodernizowany, Miejski Dom Kultury zyskał coś, czego nie ma żadna tego typu placówka w powiecie żnińskim. To kino i przestronna sala kinowa. Dzięki temu dobrodziejstwu właśnie, już po raz czwarty, niewielkie, nieco ponad ośmiotysięczne miasto, gościć będzie znane twarze polskiego kina.

Krótki pełen metraż

Barciński festiwal to przede wszystkim konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku pod ocenę zacnego jury poddanych zostanie 13 tytułów. Nieodłączną częścią wydarzenia są także projekcje filmów fabularnych, tych najnowszych i tych z udziałem zaproszonych gwiazd. A w związku z tym, że podczas tegorocznego święta kina w Barcinie gościć będzie Krzysztof Zanussi, festiwalowa publika zobaczy film w jego reżyserii pt. „Liczba doskonała”. Tradycyjnie Łukasz Maciejewski, znany i ceniony krytyk filmowy, który z „Barcią jest od początku”, przeprowadzi rozmowę z reżyserem. Będzie to miało miejsce podczas gali otwarcia (24 listopada), kolejna rozmowa odbędzie się 26 listopada po projekcji filmu pt. „Barwy ochronne” (godz. 15.30).

Spotkania i filmy z udziałem pozostałych gwiazd zaplanowano na: projekcja filmu pt. „Skołowani” i rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Gabrielą Muskałą – 25 listopada o godz. 13.30 i o godz. 18 projekcja filmu pt. „Fuga” oraz po filmie rozmowa z aktorką. Z Dorotą Stalińską spotkamy się z kolei 26 listopada. Najpierw o godz. 14.45 wyświetlony zostanie film pt. „Moje stare”, a tuż po nim przewidziano spotkanie z artystką.

Krzysztof Zanussi to reżyser, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. To m.in. laureat Złotego Lwa w Wenecji za film Rok spokojnego słońca (1984), i dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Dorota Stalińska - aktorka teatralna i filmowa. Wystąpiła m.in. w takich filmach i serialach jak" "Człowiek z marmuru", "Bez miłości", "Historia niemoralna", "Białe tango", "Miłość ci wszystko wybaczy", "07 zgłoś się", "Seksmisja", "Krzyk", "Dziewczęta z Nowolipiek", "Ferdydurke". Dodajmy, Dorota Stalińska jest też aktorką dubbingową.

Gabriela Muskała - aktorka teatralna i filmowa. Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, ma też na swoim koncie cztery monodramy oraz kilkadziesiąt ról teatralnych. Oglądaliśmy ją m.in. w takich filmach jak "Moje córki krowy", "Aria Diva", "Janosik, historia prawdziwa, "Fuga", czy serialach "Londyńczycy", "Paradoks".

Na alei gwiazd przybędzie Barci

Tradycją wydarzenia jest coroczne odsłanianie pamiątkowych Barci. To odlane z brązu figury małych uli, każda dedykowana jest jednemu, goszczącemu w Barcinie gościowi. Do tej pory Barcie odsłonili: Artur Barciś, Katarzyna Figura, Marian Dziędziel, Lech Dyblik, Adam Woronowicz, Jerzy Stuhr i Grażyna Błęcka – Kolska. Barcińska aleja gwiazd znajduje się nieopodal urzędu miejskiego i domu kultury. Odsłonięcie pamiątkowych Barci, zaplanowano 25 listopada o godz. 13.00.

Podczas festiwalu zobaczymy też filmy, na które obowiązywać będą bilety płatne – „Chłopi”, „Liczba doskonała”, „Różyczka 2”, „Doppelganer. Sobowtór”, „Kajtek Czarodziej”, „Ukryta sieć”. Bilety dostępne są na www.bilety.mdkbarcin.com.pl.

Zbliżający się festiwal to świetna okazja, by pozostać w okolicach Barcina nieco dłużej. Dlaczego? Ponieważ Barcin leży na terenie przepięknych Pałuk, które pochwalić się mogą wyjątkową przyrodą, naznaczone są duchem historii oraz bogactwem atrakcji turystycznych, które decydują o unikatowości tego urokliwego zakątka Polski. Aura rejonu zaspokoi potrzeby turystów jak i inwestorów, którzy szukają miejsca, które wyróżnia się na mapie naszego kraju i pozostaje w pamięci na długo.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

 • 171
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 58
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3