Gniezno na mapie obchodów 100-lecia Senatu RP

HistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy28 listopada 2022, 12:30   red. - inf. prasowa403 odsłon
Gniezno na mapie obchodów 100-lecia Senatu RP
 fot. Biuro Senatora P. Arndta

Senator Paweł Arndt otworzył wystawę „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”, która znajduje się w holu I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.  Ekspozycja jest czynna do 16 grudnia 2022 roku.

100 lat temu, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z Sejmu i Senatu. Tę właśnie rocznicę świętuje Senat RP w 2022 roku, której częścią jest podróżująca po Polsce pod opieką senatorów wystawa autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego. Do Gniezna sprowadził ją senator Paweł Arndt.

Wystawa przedstawia historię Senatu RP od początku powstania Izby do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby Wyższej polskiego parlamentu, stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP.

Zaprezentowano na niej kolejno: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, a także różnorodność ówczesnego Senatu. Ekspozycja przedstawia losy senatorów w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 roku i jej działalność do dzisiaj. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu opierając się na konstytucji marcowej z 1921 roku.

Ekspozycja jest czynna do 16 grudnia 2022 roku.


Fot. Biuro Senatora P. ArndtaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 116

 • 42
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 28
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 12
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 20
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3