ReklamaA1ReklamaA1-2

Fotografia i aparaty fotograficzne przed i po 1918 roku

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy25 marca 2023, 9:30   red. - inf. prasowa430 odsłon
Fotografia i aparaty fotograficzne przed i po 1918 roku
 fot. MOK Gniezno

Fotografia to podstawowe medium, z pomocą którego komunikujemy współcześnie różne treści. Fotografia to także jedno z ważnych źródeł wiedzy w badaniach nad przeszłością. W Domu Powstańca Wielkopolskiego znajduje się sporo starych fotografii, które są niezwykle ważnymi pamiątkami z perspektywy dzisiejszych czasów. Skąd tyle zachowanych zdjęć z pierwszej ćwierci XX w.? Jak powstawały? Czym były wykonywane? Na te pytania odpowie z pewnością nasz gość Karol Wilczyński i jego Projekt MOMF – Małe Objazdowe „Muzeum” Fotograficzne, który już w czwartek, 30 marca, o godz. 17.00 będzie gościł w Domu Powstańca Wielkopolskiego.

Podczas spotkania połączonego z pokazem zostaną poruszone zagadnienia związane z powstawaniem fotografii w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Zostaną omówione między innymi: rodzaje aparatów fotograficznych, materiały światłoczułe, proces powstawania zdjęcia w zakładach fotograficznych oraz wykonywanie zdjęć poza atelier.

Na spotkaniu autor zaprezentuje sprzęt fotograficzny z własnej kolekcji, będą to aparaty typu BoxCamera, aparaty składane typu Box oraz rozpórkowe, aparaty podróże bez migawkowe, wielkoformatowe lustrzanki jedno-obiektywowe na błonę ciętą, powiększalnik na światło słoneczne, kopioramka czy też kopiarka stykowa. Zostanie wyjaśniona obsługa i różnice w konstrukcji tychże urządzeń fotograficznych.

To spotkanie nie tylko dla zakręconych w temacie foto-sprzętu - serdecznie zapraszamy wszystkich zachęcając do przyniesienia własnych aparatów, o których będzie można porozmawiać z Panem Karolem po zakończeniu głównej części wykładu.

Wstęp wolny.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

 • 46
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 22
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3