ReklamaA1

Dokonania Stanisława Maczka podczas Łabiszyńskich Spotkań z Historią!

HistoriaAktualnościWydarzenia i imprezy31 maja 2024, 10:00   red. Joanna Bejma648 odsłon
Dokonania Stanisława Maczka podczas Łabiszyńskich Spotkań z Historią!
 fot. Joanna Bejma

Wszyscy miłośnicy historii, szczególnie tej z okresu II wojny światowej i militariów muszą tu być. To jedna z najlepszych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce. W tym roku, w dniach od 31 maja do 2 czerwca – czeka nas wielki powrót Łabiszyńskich Spotkań z Historią w swej pierwotnej odsłonie -  z grupami rekonstruktorów, inscenizacjami, pokazem sprzętu pancernego, pirotechniką oraz gościem specjalnym – Bogusławem Wołoszańskim.

Pandemia koronawirusa, a potem wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że organizację imprezy wstrzymano. W tym roku czeka nas nie tylko wielki powrót widowiska, ale po raz pierwszy, na jeden dzień, przeniesie się on w gościnne progi Instytucji Kultury Pałac Lubostroń. Tegoroczne hasło imprezy to „Pancerne serca”.

Jak informuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7 w dniach od 31 maja do 2 czerwca, w przeddzień 80. rocznicy D-Day i normandzkiego początku chwalebnego szlaku bojowego polskiej 1. Dywizji Pancernej przypomniane zostaną dokonania Stanisława Maczka podczas wojny obronnej 1939 roku.

- Dwiema inscenizacjami opowiemy o bohaterskiej postawie ułanów, strzelców konnych i pancernych 10. Brygady Kawalerii dowodzonej przez pułkownika Stanisława Maczka. W ten sposób chcemy oddać hołd dowódcy i żołnierzom pierwszej polskiej, wielkiej jednostki zmotoryzowanej, której szlak bojowy wiódł od Jordanowa, poprzez Szampanię, Wielką Brytanię, Normandię, „Maczugę” i Bredę, aż po Wilhelmshaven – czytamy na stronie fb organizatora.

A zatem, jak dokładnie będzie przebiegał scenariusz tegorocznej, dziesiątej już edycji Spotkań? Początek, 31 maja, od inscenizacji na tzw. szerokiej drodze „10 Brygada naciera!” - odskok z linii Sanu 10 września 1939 roku. Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 18.00.

W sobotę, atrakcje zaplanowano już od godz. 10.00 do późnych godzin nocnych.

O godz. 10.00 rozpocznie się gra miejska, dalej na łabiszyńskim rynku zaplanowano aż cztery mini inscenizacje – o godz. 10.30, 11.30, 12.30 i 13.30. Godzinę późnej odbędzie się defilada uczestników, a tuż po niej o godz. 15.30 parada pojazdów historycznych. O godz. 16.00 na wyspie rusza „Kulturalna wyspa”, czyli m.in. występy muzyczne, pokazy artystyczne, wieczorna dyskoteka w amfiteatrze.

W niedzielę, 2 czerwca, widzimy się w parku Pałacu Lubostroń. Tu o godz. 14.00 duża inscenizacja „Pozycja ryglowa Czarnej Brygady” – Krakowiec 12 września 1939 roku.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 123

 • 71
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 45
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3