ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Co odkryliśmy na jednym z pierwszych chrześcijańskich cmentarzysk?

HistoriaAktualności2 kwietnia 2025, 11:30   red. - inf. prasowa258 odsłon
Co odkryliśmy na jednym z pierwszych chrześcijańskich cmentarzysk?
 fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Najbliższy termin

05.04 Sobota 12:00

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza na wyjątkowy wykład poświęcony jednemu z najciekawszych wczesnośredniowiecznych cmentarzysk w Polsce - nekropoli przy grodzie w Gieczu (stanowisko 10). Wydarzenie poprowadzi Magda Miciak, archeolog zaangażowana w wieloletnie badania tego niezwykłego miejsca, które rzuca nowe światło na początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Gieckie cmentarzysko funkcjonowało od końca X lub początku XI do XII wieku i było jednym z pierwszych chrześcijańskich miejsc pochówku na ziemiach polskich. Znajdujące się w sąsiedztwie jednego z kluczowych grodów dynastii Piastów, stanowi nieocenione źródło wiedzy o przemianach religijnych, codziennym życiu, wyglądzie, zwyczajach i wierzeniach ówczesnych mieszkańców.

Jak podkreślają badacze, cmentarzysko to jest szczególnie ważne, ponieważ dokumentuje moment przejścia od pogańskich obrządków pogrzebowych do chrześcijańskiej tradycji grzebalnej. Wcześniej mieszkańcy Giecza prawdopodobnie palili ciała zmarłych, co nie pozostawiało wyraźnych śladów archeologicznych.

Podczas wykładu W jaki sposób badania cmentarzysk przybliżają nam życie we wczesnym średniowieczu - kilka słów o nekropoli przy grodzie w Gieczu omówione zostaną wyniki badań archeologicznych prowadzonych od 2014 roku, w trakcie których odsłonięto ponad 200 pochówków. Choć większość z nich odpowiada chrześcijańskim normom, nie brakuje też wyjątków - grobów zawierających biżuterię, elementy stroju, przedmioty codziennego użytku, a nawet glinianą grzechotkę czy pozostałości jajek.

Jak wyglądali mieszkańcy średniowiecznego Giecza? Jakie przedmioty towarzyszyły im na co dzień? Jakie znaczenie miała dla nich śmierć i życie pozagrobowe? Na te i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć prelegent, prezentując bogactwo odkryć i opowieści, jakie kryje giecka nekropola.

  • Co: W jaki sposób badania cmentarzysk przybliżają nam życie we wczesnym średniowieczu - kilka słów o nekropoli przy grodzie w Gieczu (wykład)
  • Gdzie: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32
  • Kiedy: 5 kwietnia, godz. 12:00 - 13:00
  • Prelegent: Magda Miciak
  • Cena: udział w wykładzie bezpłatny (obowiązuje jedynie bilet wstępu do Muzeum w cenie 8 zł / 5 zł)

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to jedno z największych w Polsce wielooddziałowych muzeów plenerowych. Przenosi nas zarówno do czasów średniowiecznych (Ostrów Lednicki), jak i do XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi (skansen w Dziekanowicach). MPP zaprasza do głównej siedziby Muzeum w Dziekanowicach, Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, Ostrowa Lednickiego z Małym Skansenem i przeprawą promową, Grodu w Grzybowie oraz Grodu w Gieczu. 



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4