ReklamaA1

ASTROFESTIWAL zawita do Inowrocławia

AktualnościWydarzenia i imprezy9 czerwca 2024, 12:00   red. - inf. prasowa590 odsłon
ASTROFESTIWAL zawita do Inowrocławia
 fot. inowroclaw.pl

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki wraz z partnerami przedsięwzięcia Miastem Inowrocław i Kujawskim Centrum Kultury zaprasza do wspólnej zabawy z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku na tę okoliczność w Inowrocławiu zorganizowany zostanie ASTROFESTIWAL, który odbędzie się w niedzielę 9 czerwca w Parku Solankowym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00.

Jak co roku, impreza ma charakter pikniku familijnego, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium "SYRIUSZ", laboratoria z eksperymentami naukowymi, symulatory lotów kosmicznych i dmuchańce - wahadłowce dla dzieci, które ucieszą się też z nowości w postaci kosmicznej fotobudki 360°. Strefę aktywności dla rodzin wypełnią również animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, co także jest nowością na ASTROFESTIWALU. Kolejnym ciekawym punktem programu będą interaktywne warsztaty rakietowe. Jak zwykle, wielką atrakcją, do której ustawiają się kolejki, będzie Laboratorium Mgławic Planetarnych Dominika Smużnego.

Uczestnicy ASTROFESTIWALU będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci ASTROBAZA - KOPERNIK. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca, m.in. zrobotyzowany SolarQuest oraz potężny Lunt - jedno z największych tego typu urządzeń w Polsce.

Kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie może zabraknąć na ASTROFESTIWALU. Do zdjęć będzie więc pozował sobowtór naszego największego astronoma w stroju z epoki. Towarzyszyć mu będą liczne postacie z „Gwiezdnych Wojen”, m.in. rycerze Jedi i szturmowcy galaktycznego Imperium. Piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem jest też inspiracją do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. "KUJAWY, POMORZE, NIEBO", która stanie w Parku Solankowym. Tam też zostanie zaaranżowany cykl spotkań z cenionymi popularyzatorami astronomii pod hasłem: KUJAWY – POMORZE – ALE KOSMOS! Wystąpią m.in.: Jerzy Rafalski z Planetarium Toruń oraz Bogumił Radajewski z programu „ASTRONARIUM” TVP. Najmłodsi widzowie będą zaś mogli zaśpiewać piosenki o kosmosie wspólnie z Małą Uranią. Cykl spotkań ze „znanymi i lubianymi” zwieńczy koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia o godz. 21:00.

Przypadająca w 2024 roku 55. rocznica lądowania pierwszych ludzi na Księżycu stwarza okazję świętowania także w ramach ASTROFESTIWALU. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie więc multimedialne show na wielkim sferycznym ekranie pt. „Jasna strona Księżyca”, które wystartuje krótko po 22.00 w plenerze Tężni Solankowej.


(źródło: inowroclaw.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 141

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 58
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3