ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

„Architektura romańska i gotycka w Europie” w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Wydarzenia i imprezyWarsztaty, wykłady i wystawy20 kwietnia 2021, 11:30   red. Karol Soberski1311 odsłon
„Architektura romańska i gotycka w Europie” w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego
Cześć fotografii  fot. Karol Soberski

Najbliższy termin

13.05 Czwartek 10:00

W Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie można oglądać niezwykłą wystawę fotografii „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Ekspozycja zawiera 25 niepublikowanych wcześniej fotografii będących efektem wyjazdów do ciekawych miejsc we Francji, w Niemczech i w Polsce. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Można ją oglądać w Galerii eSTeDe do 6 czerwca.

Jerzy Andrzejewski to jeden z czterech – pięciu najlepszych artystów fotografików w Polsce, którzy zajmują się architekturą romańską i gotycką. Wystawa, którą można oglądać w Galerii Centrum Kultury eSTeDe jest wyjątkowa z tego względu, że można na niej zobaczyć niepublikowane wcześniej fotografie!

Na wystawie można zobaczyć najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, na które składają się najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa jest bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów.

– Wybór fotografii, które są prezentowane na tej wystawie został dokonany spośród „tylko” 40 tysięcy zdjęć, które udało mi się zrobić podczas dwóch okresów letnich. Starałem się tak tworzyć moje zdjęcia, aby miały jak najwięcej walorów technicznych dla przeciętnego widza – mówi Jerzy Andrzejewski.

Prezentacje Jerzego Andrzejewskiego są znakomite pod względem warsztatu, o wystudiowanej i wysmakowanej kompozycji, ukazujące zabytki architektury średniowiecznej z terenu Francji, Niemiec i Polski.

O autorze

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (poprzednik portalu Pojezierz24.pl) w kat. „kultura, sztuka, nauka”, a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.


Fot. K. Soberski


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 223

 • 168
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 50
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner