Pałac w Lubostroniu - dawniej rezydencja rodu Skórzewskich jest obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim uznana za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo – parkowych w tym stylu w Polsce. Pałac w Lubostroniu polecał w swych listach do brata sam Adam Mickiewicz. Tu wychował się poeta i przyjaciel wieszcza, Stefan Garczyński, a stałym bywalcem klasycystycznego pałacu był autor „Mazurka Dąbrowskiego” Józef Wybicki.
„Sobie, Przyjaciołom i Potomnym 1800” – brzmi napis na głównym portyku, a uzupełniają go słowa Wergiliusza: „Tu bezpiecznie przed niebezpieczeństwami życia” – tak do odwiedzenia swego „lubego ustronia” zachęca sam fundator pałacu, Fryderyk Skórzewski.
Lata budowy tej rodowej siedziby zbiegły się w czasie z utratą niepodległości, stąd architekturę pałacu i jego wystrój potraktowano jak wielki narodowy manifest. W konstrukcję budynku wpisano pozostałości materiałów przeznaczonych na budowę Świątyni Najwyższej Opatrzności, która miała upamiętniać Konstytucję 3 Maja, a powstaniu której przeszkodził rozbiór kraju.
O patriotyzmie przypomina wyeksponowana przez fundatora dewiza „Semper recte” (zawsze prawo, godnie, szlachetnie) oraz symboliczne naścienne malowidła i płaskorzeźby, zwłaszcza te w sercu pałacu – w unikatowej klasycystycznej rotundzie.
Celem działania instytucji kultury „Pałac Lubostroń” jest trwała ochrona i konserwacja zespołu pałacowo-parkowego, promocja dziedzictwa narodowego oraz upowszechnianie różnych form kultury i sztuki o szczególnym znaczeniu artystycznym i historycznym. W swojej działalności merytorycznej „Pałac Lubostroń” szczególną wagę przywiązuje do popularyzacji i promocji muzyki klasycznej. Jest organizatorem wielu koncertów z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych artystów.
W Lubostroniu koncertowali m.in. prof. Katarzyna Popowa - Zydroń, prof. Jerzy Godziszewski, Rafał Blechacz, Vadim Brodski.W pałacowych wnętrzach gościł prof. Krzysztof Penderecki. Instytucja organizuje również warsztaty muzyczne dla młodych, utalentowanych artystów oraz festiwal „Muzyka w świetle księżyca”. Jest miejscem wielu wernisaży – plastycznych, fotograficznych. Organizuje również przedsięwzięcia o charakterze promocyjno-rekreacyjnym popularyzując m.in. tradycje jeździeckie i myśliwskie. Rocznie z oferty instytucji korzysta ponad 45 000 osób.
Na terenie instytucji znajdują się także zabytkowe budynki przeznaczone na miejsca noclegowe i restaurację.
Ofertę turystyczną stanowi zwiedzanie pałacu z przewodnikiem (klasycystyczne wnętrza i wystawy czasowe), przejażdżki bryczką, tramwajem konnym lub saniami po parku i okolicy, ogniska, występy zespołów muzycznych czy spacer po zabytkowym parku. Pałac posiada też program adresowany do grup szkolnych. W pałacu organizowane są też ceremonie ślubne oraz plenery fotograficzne.
Pałac Lubostroń - samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Instytucja mieści się na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu- dawnej rezydencji Hrabiostwa Skórzewskich. Instytucja organizuje około 70 wydarzeń kulturalnych rocznie; udostępnia swoje zabytkowe wnętrza dla zwiedzających, prowadzi restaurację, posiada miejsca noclegowe oraz opiekuje się 40ha zabytkowego parku w stylu angielskim.
Pałac Lubostroń, wraz ze swoim zabytkowym, XIX wiecznym pałacem oraz pięknym angielskim parkiem tworzy wspaniałe miejsce wypoczynku. W dawnych budynkach wozowni znajduje się obecnie restauracja, polecająca specjały kuchni staropolskiej.
Restauracja mogącą ugościć jednocześnie około 100 osób w swoich salonach oraz około 200 osób na dziedzińcu proponuje Państwu:
– obiady i kolacje – na życzenie z uroczystą oprawą
– organizację: przyjęć, bankietów, balów, konferencji, szkoleń, pikników i festynów.
Pałac Lubostroń organizuje również przyjęcia weselne z możliwością ślubu w kaplicy pałacowej oraz zapewnieniem miejsc noclegowych.
Do Państwa dyspozycji jest także pałac główny z możliwością pomieszczenia 120 osób w zabytkowych salonach pałacowych.
Dodatkową atrakcją mogą być: przejażdżki bryczką, kulig, spacery po parku ,ognisko, pieczeń na rożnie.
Kompleks hotelowy oferuje swoim gościom 38 miejsc noclegowy w 8 pokojach czteroosobowych osobowych z łazienkami (tzw. Studio: 2 pokoje dwuosobowe połączone wspólną łazienką) i 2 pokojach trzyosobowych. Poza tym do dyspozycji gości są 3 apartamenty usytuowane w Pałacu głównym.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia „LUBEGO SERCU USTRONIA”!
Pałac Lubostroń
Lubostroń, 89 – 210 Łabiszyn
tel./fax 52 384 46 23 (centrala), tel. kom. 695 929 786 (imprezy kulturalne, zwiedzanie pałacu), 603 756 901 (gastronomia), 604 513 553 (miejsca noclegowe)
e – mail: palac@palac-lubostron.pl, http://www.palac-lubostron.pl
Lubostroń, 89-210 Łabiszyn
www:Pokaż adres www
tel:Pokaż telefon
Mapa google
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!