Założenie parkowo-dworskie w NekliZałożenie parkowo-dworskie w Nekli

0 0 1880

Pierwsze wzmianki o budowie dworu (bo formalnie właśnie tak należy klasyfikować ten obiekt) pochodzą z okolic 1870 roku. Wiadomo, że budynek był wzniesiony przez rodzinę Żółtowskich.

To właśnie ta rodzina pod koniec XIX wieku, miała w swoim posiadaniu Neklę. Dwór zbudowano w stylu eklektycznym. Jest nieco stylizowany na willę włoską w kształcie litery C. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest drewniany ganek w środkowej części frontu pałacu. Warta uwagi jest też niewielka wieżyczka z prawej strony i nieregularny kształt całego budynku.

Dwór jest częścią kompleksu o łącznej powierzchni 11,2 ha. Poza tym budynkiem na terenie założenia parkowo-dworskiego znajdują się: dawna wozownia (w której do niedawna znajdowała się siedziba Nekielskiego Ośrodka Kultury) i dom ogrodnika, stanowiący dzisiaj mieszkania dla emerytowanych nauczycieli przedszkola Miś Uszatek. Ponadto w pobliskim parku można znaleźć kilka pomników przyrody, m.in. modrzew europejski, gruszę Józefinkę, dęby i olchy czarne.

Czytaj więcej

RADOSŁAW JAGIEŁA
Fot. R. Jagieła

Założenie parkowo-dworskie w Nekli

Mapa google
ReklamaA1