Zagadka budziszewskiego parkuZagadka budziszewskiego parku

0 0 4247

Do małej miejscowości Budziszewko w gminie Rogoźno w powiecie obornickim, skierowała mnie czysta ciekawość. Wioska podobna do innych, kilka starych domów, drewniany kościół, cmentarz oraz wieża starej gorzelni. Ale w tej miejscowości jest też park z zagadkową budowlą...

O tej miejscowości na łamach naszego portalu mogliście już przeczytać w tym artykule. Ja jednak zainteresowałem się ciekawym obiektem stojącym przy głównej drodze i chciałbym go pokazać. Przejeżdżając obok niego tak naprawdę nie zauważyłem go ponieważ szukałem czegoś innego. A co to za historia, której szukałem? O tym postaram się opowiedzieć w innej publikacji.

Kościół pw. św. Jakuba

Przystanąłem na parkingu tuż obok kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba, który na pierwszy rzut oka wydawał się kościołem drewnianym. Sam nawet się zdziwiłem czemu nie został włączony w Szlak Drewnianych Kościołów wokół Puszczy Zielonki. Odpowiedź jest prosta. Pierwotnie kościół był drewniany o konstrukcji zrębowej, lecz od 1960 został przebudowany częściowo w konstrukcje żelazną. Tak więc zagadka się wyjaśniła. Miejsce to opiszę przy innej okazji.

Cztery dęby i pastorówka

Nogi pokierowały mnie jednak w przeciwnym kierunku, w stronę parku, który został założony w XIX wieku. Po kilku krokach oczom moim ukazały się cztery dorodne dęby, które przypominały ludzi stojących przy ognisku. Wiem, dziwna wizja, ale jakoś tak ją odebrałem.

Dęby mają bardzo szeroką podstawę pnia sięgającą około 600 cm obwodu. Same drzewa nie są wysokie ale zostały wpisane do rejestru pomników przyrody. Tuż za dębami bardzo zainteresował mnie pewien budynek, który niczym dworek w lesie stanowi ostoję dla swoich mieszkańców.

Okazało się, że jest to budynek dawnej pastorówki a dzisiaj plebania parafialna. Czas jej budowy to koniec XIX wieku. Stan budynku można określić na średni jednak cieszy, że nie popada w ruinę. Więcej na temat budynku niestety nic nie znalazłem.

Chciałbym Wam drodzy Czytelnicy zachęcić na odkrywaniu nie tylko dobrze opisanych miejsc, gdzie przyjeżdżają tłumy turystów, ale również takich małych perełek pochowanych na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Zagadka budziszewskiego parku

Mapa google