Uroczysko Skorzęcin z duchem leśniczegoUroczysko Skorzęcin z duchem leśniczego

0 0 4614

Na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzać na rowerze. Można je spotkać na przykład w Powidzkim Parku Krajobrazowym, gdzie są ciekawe trasy do pokonywania rowerem. W trakcie tych wyjazdów natrafimy na takie unikaty jak Uroczysko Skorzęcin z rzeźbą niezwykłego leśniczego…

Na wspomnianym Uroczysku stoi nieduża rzeźba niemieckiego leśniczego Paula Redlicha, gospodarza lasów skorzęcińskich na początku XX wieku. Jest on przedstawiony z rogiem myśliwskim i sarenką stojącą u jego nogi. Zwierzę symbolizuje opiekę nad lasem a róg gotowość do stania na straży okolicznej przyrody.

Rzeźba jest częścią Szlaku Legend i Mitów utworzonego w 2012 roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Paul Redlich był doskonałym leśnikiem i pozostawił po sobie piękne dąbrowy, kępy bukowe oraz nieznane w tym rejonie daglezje, którą obsadził wiele miejsc a dwie z nich są wpisane do Krajowego Rejestru Drzew Doborowych.

Życzeniem leśniczego było, by po śmierci spoczął wśród drzew, które nasadził i pielęgnował. I tak też się stało. Gdy zmarł w 1916 roku, pochowano go około 300 metrów od leśniczówki Stary Dwór w Skorzęcinie w kierunku Sokołowa, po prawej stronie, niedaleko drogi, na wzniesieniu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego kamienny nagrobek.

Na płycie wykuty jest napis w języku niemieckim:

„Tu spoczywa królewski nadleśniczy, Paul Redlich  6.03.1865-12.02.1916”

Po lewej stronie grobu posadzonych jest pięć daglezji z których każda symbolizuje dziesięć lat z życia zmarłego. Dziś mają one około 30 metrów. Według legendy duch nadleśniczego stał się pośmiertnym obrońcą lasu i okolicznej przyrody, przegania kłusowników i wszystkich którzy działają na ich szkodę.

Ale na Uroczysko Skorzęcin warto także przyjechać ze względu na walory przyrodniczego tego miejsca, piękno otaczających je lasów, niezwykły klimat i magię Uroczyska... Warto się tutaj zatrzymać, by poczuć ducha tych lasów...

MICHAŁ GLANC
Fot. M. Glanc

Uroczysko Skorzęcin z duchem leśniczego

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2