Unikatowy kościół w Wielkopolsce! Unikatowy kościół w Wielkopolsce!

0 0 4204

Jedną z wielu atrakcji turystycznych miasta Skoki, leżącego w powiecie wągrowieckim jest kościół pw. św. Mikołaja Biskupa wybudowany w 1737 r. na polecenie wojewody poznańskiego Kazimierza Raczyńskiego. Kościół znajduje się na wzniesieniu obok płynącej poniżej rzeki Małej Wełny przy tzw. „Dużym Rynku”. Jest to jedyny w Wielkopolsce kościół z poprzedzoną od frontu fasadą z dwoma dwukondygnacyjnymi wieżami.

Dolne części wież są murowane, natomiast górne drewniane zakończone metalowymi (blacha) hełmami. Kościół trójnawowy w konstrukcji szachulcowej z dachem pokrytym dachówką. Nawy podzielone dwoma rzędami kolumn. Trzy późnobarokowe ołtarze z końca XVIII w., w głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Nad obrazem witraż z wizerunkiem św. Mikołaja.

Po lewej stronie w ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych oraz relikwie św Jana Pawła II. W ołtarzu tzw. południowym obraz Pana Jezusa. Najstarszymi i najcenniejszymi zabytkami w kościele są czasza chrzcielnicy z XVIIw. (sama chrzcielnica, ambona i rokokowe balustrady są późniejsze i pochodzą z czasów wybudowania kościoła pod koniec XVIII w.) oraz znajdująca się w przedsionku wejścia głównego płyta nagrobna Zofii z Latalskich Rejowej, która była żoną Andrzeja Reja, wnuka słynnego poety Mikołaja Reja.

Nad płytą zawieszono dwie mniejsze płyty nagrobne Konstantego Dziembowskiego właściciela Roszkowa, powstańca z 1863 r., posła polskiego na sejm pruski oraz Czesława Dziembowskiego dziedzica Roszkowa.

W przedsionku znajduje się jeszcze tablica pamiątkowa z 1883 r. upamiętniająca zwycięską bitwę pod Wiedniem. Ciekawostką jest to, że takie tablice produkowała hurtowo pewna poznańska fabryka. Podobna tablica znajduje się w Lechlinie, miejscowości leżącej przed Wągrowcem.

Z kolei na pamiątkę 650-lecia lokacji Skoków wmurowano tablicę na cześć mieszkańców miasta o innych wyznaniach, obok znajduje się druga tablica ufundowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W kościele znajdują się jeszcze tablice poświęcone arcybiskupowi Marianowi  Przykuckiemu oraz proboszczowi  parafii ks. Józefowi Echaustowi zamęczonemu w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Chór muzyczny z okazałymi organami został oparty na dwóch murowanych słupach. Kościół był wielokrotnie remontowany, ostatni remont przeprowadzono w latach 2005-2012. W księgach parafialnych wymieniony został nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz, który 26 września 1831 r. w kościele filialnym w Budziszewku został ojcem chrzestnym Marii Łubieńskiej.

Budziszewko – Adam Mickiewicz w gościnie u wielkopolskiej szlachty

Warto przyjechać do Skoków w środę, a najlepiej w sobotę, ponieważ można połączyć zwiedzanie kościoła z zakupami na targu, który odbywa się w te dni, gdzie nabyć można przedmioty rękodzielnicze okolicznych mieszkańców, antyki  lub specjały regionalnej kuchni.

DANIEL SYPNIEWSKI
Fot. D. Sypniewski

Unikatowy kościół w Wielkopolsce!

Mapa google