Tajemniczy pomnik przy Trakcie LeśniewskimTajemniczy pomnik przy Trakcie Leśniewskim

0 0 4468

Trakt Leśniewski? Pomnik w lesie? Tajemnica tego miejsca? Gdzie tego szukać? - zapyta turysta. Już wyjaśniamy. By dojechać do Traktu Leśniewskiego należy z Łubowa kierować się na Leśniewo i dalej w kierunku Czerniejewa (lub z Goranina jechać na Łubowo). Jednak najciekawsze miejsca na trakcie znajduje się zaledwie 2 kilometry od Leśniewa. Miejsce o którym mowa urzeknie nas swoim pięknem i niezwykłą aurą...

Gdy już wjedziemy do lasu – poruszając się Traktem Leśniewskim – musimy być uważni, by nie przeoczyć alejki, która odbija od Traktu w prawą stronę. Gdy na nią trafimy to po 40 metrach staniemy przed pomnikiem. Jedynym takim w Wielkopolsce.

Jak historia wiąże się z pomnikiem? Otóż w 1912 r. ówczesny właściciel dóbr czerniejewskich hr. Włodzimierz Skórzewski zorganizował polowanie. Wziął w nim udział jego brat Witold i w tym właśnie miejscu został postrzelony, w efekcie czego zmarł.

Na froncie monumentu widnieje napis:

„Bratu Witoldowi który w 48 roku życia swego zginął na tem miejscu 1912 Roku 30 Grudnia o 12 w południe w skutek nieszczęśliwego wypadku na polowaniu. Włodzimierz Hrabia Drogosław Skórzewski”.

Na pomniku są jeszcze inne tablice. Co zawierają? By poznać odpowiedź na tę zagadkę, trzeba się tam wybrać…

Ten magiczny zakątek żegna nas ciszą, a jednocześnie uświadamia, ile to nieznanych miejsc skrywają lasy w naszym regionie.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Tajemniczy pomnik przy Trakcie Leśniewskim

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3