Pola Lednickie – Brama Trzeciego TysiącleciaPola Lednickie – Brama Trzeciego Tysiąclecia

0 0 3076

Pola Lednickie – obszar o powierzchni około 40 hektarów – znane są od 1997 roku, gdy odbyło się tutaj Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000. Pola Lednickie jako miejscowość na administracyjnej mapie regionu pojawiła się dopiero 1 stycznia 2013 roku. Nazwy tej po raz pierwszy użył 2 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II w liście skierowanym do młodzieży. Sercem ośrodka na Polach Lednickich jest przeszklona kaplica z widokiem na całe Pola Lednicki.

Pola Lednickie żyją przez cały rok. O tym, że jesteśmy w wyjątkowym miejscu świadczy stojąca - już przy wejściu na teren Pól Lednickich - dębowa figura Chrystusa Frasobliwego. Jest tu wybudowany przez o. Jana Górę ośrodek duszpasterski zwany Domem Jana Pawła II, a w nim wiele pamiątek – papieskich i związanych z wydarzeniami na Lednicy.

Sercem ośrodka na Polach Lednickich jest przeszklona kaplica z widokiem na całe Pola Lednickie, z której widać też wspomnianą replikę krzyża z Giewontu, stacje Drogi Krzyżowej, „Bramę-Rybę” oraz grób ojca Jana Góry (zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany na Polach Lednickich) znajdujący się stóp głazu upamiętniającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Kaplica dostępna jest o każdej porze dnia i nocy. W każdą sobotę o godz. 19.00 odprawiana jest tam msza święta.

W centralnym punkcie Pól Lednickich znajduje się pagórek na którym stoi - wzniesiona w 1997 roku – Brama Trzeciego Tysiąclecia, zwana „Bramą - Rybą”.

Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży miało miejsce w 1997 roku, a inicjatorem tych spotkań był dominikanin ojciec Jana Góry. Do 2005 r. odbywały się w wigilię Zesłania Ducha Św., po śmierci papieża Jana Pawła II w pierwszą sobotę czerwca. Od kilku lat odbywają się też inne coroczne spotkania: Lednicą Dzieci, Lednicą Seniora i Lednicą Motocyklistów.

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Pola Lednickie – Brama Trzeciego Tysiąclecia

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3