Pałac Wendorffów w MielniePałac Wendorffów w Mielnie

17 0 7857

Mielno – mała wioska w gminie Mieleszyn, do której łatwo trafić zjeżdżając z drogi ekspresowej S5, może się pochwalić pięknym pałacem! Znajduje się on tuż przy wjeździe do miejscowości. Został zbudowany w 1904 r. – przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina – na polecenie Wilhelma von Wendorffowa, który nabył Mühlburg (Mielno) i okoliczne ziemie przed 1896 r. Rezydencję zbudowano przy użyciu powszechnie wtedy stosowanych form historyzujących neorenesansowych i neobarokowych. Pałac otacza park z II połowy XIX wieku o pow. ponad 3 ha.

Największym sekretem pałacu jest – nieodnalezione do dzisiaj – ukryte pomieszczenie, tzw. „czarna komnata” mająca służyć jako siedziba loży masońskiej (nie jest tajemnicą, że rodzinie von Wendorffów blisko było do wolnomularstwa).

Inną zagadką zespołu pałacowo-parkowego jest miejsce ukrycia m.in. rodzinnych pamiątek, cennych książek oraz obrazów. Może ukryto je we wspomnianej „czarnej komnacie”? A może gdzieś w parku? (więcej o tych skarbach napisałem w mojej książce „Złoto Dziedzica”).

Uciekająca w styczniu 1945 r. rodzina właścicieli pałacu nie zabrała ze sobą większości cennego wyposażenia rezydencji, które według świadków miało zostać ukryte na terenie Mielna… Podobnie jak do dzisiaj na terenie Mielna ma się znajdować niewielka część artefaktów przywiezionych w 1907 r. przez Eduarda von Wendorffa (syna Wilhelma), z wyprawy na Cejlon i w Himalaje! Gdzie? Są to kolejne tajemnice.

Niestety, turysta nie będzie mógł tej pięknej rezydencji – na dzień dzisiejszy – zwiedzić ponieważ pałac, oficyny oraz park są w trakcie renowacji. Historia pałacu potoczyła się bowiem tak, że po II wojnie światowej pałac trafił w zasoby Skarbu Państwa i utworzono w nim Dom Wczasów Dziecięcych, który funkcjonował do 31 sierpnia 2008 r. Wówczas decyzją władz powiatu gnieźnieńskiego DWD został zlikwidowany a zespół pałacowo-parkowy wystawiony na sprzedaż.

Odbyło się kilkanaście przetargów, które jednak nie wyłoniły właściciela i dopiero 11 października 2018 r. obiekt został zakupiony przez spółkę z Polic, która obecnie prowadzi wspomniane prace remontowe.

Więcej o historii, skarbach i tajemnicach pałacu w Mielnie w książce pt. "Złoto Dziedzica".

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Pałac Wendorffów w Mielnie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3