Muzeum szpitala „Dziekanka”Muzeum szpitala „Dziekanka”

0 0 3785

Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie to miejsce upamiętniające historię szpitala. W muzeum można było zobaczyć m.in. pożółkłe dokumenty z okresu międzywojennego, jak i okresu II wojny światowej związane z działalności szpitala, także tą zbrodniczą prowadzoną przez Niemców; stare fotografie, przyrządy używane przed II wojną światową w terapii zajęciowej oraz najbardziej mroczny eksponat – trumnę wielokrotnego użytku... Muzeum można zwiedzać godzinami...

Zgromadzone tam dokumenty przedstawiają dzieje placówki od jej podstaw, stosowane metody leczenia, losy pacjentów i pracowników ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. W ekspozycji znajdują się prace wykonane przez pacjentów.

Więcej o zapomnianym ludobójstwie pacjentów szpitala „Dziekanka” w okresie II wojny światowej można poczytać tutaj.

Muzeum jest udostępnione do celów badawczych za zgodą Dyrekcji Szpitala. Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o uzgodnienie terminu pod numerem telefonu: 691 514 719 w dni powszednie od godz. 8.00 – 14.00. Muzeum - na mocy porozumienia z dyrekcją Szpitala - prowadzone jest przez Stowarzyszenie Concordia.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Muzeum szpitala „Dziekanka”

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3