Kościół w BudziejewkuKościół w Budziejewku

0 0 2265

Wieś Budziejewko leży w gminie Mieścisko w powiecie wągrowieckim. Niczym specjalnym się nie wyróżnia, gdyby nie znajdujący się tam ogromny granitowy głaz o którym już informowaliśmy na naszym portalu. Ale w Budziejewku jest jeszcze piękny kościółek pod wezwaniem św. Wojciecha, wybudowany w 1858 r.

Parafia w Budziejewku (należy do niej również Budziejewo) powstała na mocy dekretu kard. E. Dalbora w 1925 r. Ma ona wspólnego proboszcza z parafią pw. św. Michała w Mieścisku. Niewielki neoromański kościół pw. św. Wojciecha został zbudowany w 1858 roku. W ołtarzu głównym tej świątyni znajduje się obraz Kazanie św. Wojciecha.

Tłumy wiernych nawiedzają kościół szczególnie na odpust św. Wojciecha i wówczas jest to wielkie święto dla całej wsi. Głównym punktem uroczystości jest msza w kościele, którą odprawia zaproszony kapłan. Po eucharystii procesja przechodzi na głaz, gdzie odbywa się kazanie. Na odpust zjeżdżają do Budziejewka ludzie z całej okolicy, a nawet z całego województwa.

Ale oprócz pielgrzymów, przybywających również w ciągu roku – w niedziele i święta – do kamienia, jak i świątyni przybywa wielu turystów.

KAROL SOBERSKI
Fot. Włodzimierz Biront

Kościół w Budziejewku

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3