Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w NiechanowieKościół pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie

0 0 1657

Niechanowo, wieś leżąca w powiecie gnieźnieńskim. jej wizytówką jest piękny pałac, który już opisywaliśmy, zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym w latach 1783-1784 dla Stefana Garczyńskiego. Ale jeszcze bardziej intrygujący jest tutejszy kościół pw. św. Jakuba Apostoła, który ponoć połączony jest z pałacem… tunelem.

Pierwsza świątynia powstała na przełomie XIII i XIV wieku, jednak uległa zniszczeniu. Na jej miejscu, w 1776 r. postawiono nowy, drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła, do którego we wspomnianym 1908 r. dobudowano wieże i nawę. Już taki widok – część drewniana, a część murowana – jest dzisiaj rzadkością.

Jednak największą tajemnicą świątyni jest tunel mający prowadzić z kościoła św. Jakuba Apostoła właśnie do rezydencji. Miał on powstać podczas przebudowy kościoła w 1908 r., kiedy to dobudowano wieżę i nawę. Jego długość miała wynosić około 150 m. długości! Co ma przemawiać za istnieniem tunelu? (Więcej o tej zagadce w mojej książce „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”).

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3