Klasztorne Modrzewie – niezwykły rezerwat w Puszczy ZielonkaKlasztorne Modrzewie – niezwykły rezerwat w Puszczy Zielonka

0 0 4676

Jesień to czas gdy przyroda przygotowuje się do przezimowania. Znikają liście i las przestaje byś cały zielony a zaczyna mienić się w kolorach szarych i brązowych. Są jednak wyjątki, ponieważ na pewien czas niektóre drzewa barwią swoje igliwie na rudo. To modrzewie, które mają swój rezerwat na terenie Puszczy Zielonki.

Puszcza Zielonka założona została w 1993 roku na powierzchni 12 tys. ha. Jej głównym celem jest zachowanie jednego z największych kompleksów leśnych środkowej Wielkopolski. Cały obszar znajduję się na Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz Równinie Wrzesińskiej. Niech Was jednak drodzy Czytelnicy nazwa nie zmyli. Gdyż puszcza stanowi normalny obszar gospodarki leśnej z pewnymi wydzielonymi miejscami gdzie ingerencja człowieka jest nie wskazana.

Często mieszkańcy okolic na cały kompleks leśny mówią Zielonka i nie mają tu na myśli wioski, która znajduję się w środku Parku Krajobrazowego. Na terenie Zielonki występuje aż 5 rezerwatów przyrody. Są to:

  • Jezioro Czarne
  • Jezioro Pławno
  • Las mieszany w Nadleśnictwie Łopuchówko
  • Żywiec dziewięciolistny
  • Klasztorne Modrzewie

Klasztorne Modrzewie

Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia w Zielonce, a który chcemy pokazać na portalu jest Rezerwat przyrody Klasztorne Modrzewie. Rezerwat znajduję się w oddziale nr 199, w jego północnej części. Tuż przy Szlaku Gnieźnieńskim lub inaczej zwanym Bednarskim.

Nazwa rezerwatu pochodzi od cystersów z Wągrowca, do których w XVI i XVII wieku lasy te należały. Rezerwat został ustanowiony w 1962 roku w celu zachowania - ze względów naukowych i dydaktycznych - lasu mieszanego o strukturze piętrowej z udziałem modrzewia europejskiego. Łączna powierzchnia rezerwatu to 6,20 ha.

Wiek drzewostanu

Na terenie rezerwatu można wyróżnić dwa piętna. Górne piętro drzewostanu tworzy modrzew i sosna, których wiek datuje się powyżej 220 lat, a wierzchołki ich koron sięgają około 40 metrów. Natomiast w dolnym piętrze rośną dąb, buk, grab, jawory i brzozy. Ich wiek kształtuję się w okolicach 150 do 210 lat.

Żółte cyfry w lesie

Przechadzając się po terenie rezerwatu zobaczymy, na niektórych drzewach, namalowane żółtą farbą cyfry z linią. Co one oznaczają? To drzewo mateczne zwane dawniej doborowym. Wyróżnia się ono najlepszymi cechami danego gatunku, które gwarantują,że nasiona pobrane z nich zapewnią wydanie najwyższej jakości sadzonki na przyszły las.

Każde drzewo mateczne posiada swój numer, który wpisany jest do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego BNL. W pobliżu drzewa matecznego wyznacza się 4 drzewa porównawcze i opisuje jasnożółtymi cyframi 1-4.

Na terenie rezerwatu oprócz rosnących drzew można napotkać te, które już zakończyły swój żywot i zostały powalone na ziemię. Stanowią one podwaliny do nowego życia dla następnych roślin lub owadów. Przypatrzmy się im również i pomyślmy, że te wysokie i dumnie stojące drzewa wiele lat temu zaczynały swoje życie od małej samosiejki.

Ciężko jest opisywać przyrodę bez jej pokazania, zatem zachęcamy Was do zwiedzenia tych i innych miejsc w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka.

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Klasztorne Modrzewie – niezwykły rezerwat w Puszczy Zielonka - zdjęcie
+ 24 zdjęć

Klasztorne Modrzewie – niezwykły rezerwat w Puszczy Zielonka

Mapa google
ReklamaA1