„Kipa” - tajemnicza wyspa„Kipa” - tajemnicza wyspa

0 0 2057

„Kipa” – tak jest nazywana wyspa na stawie, która znajduje się w pobliżu dworu pochodzącego prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. Według opowiadań mieszkańców, dwór z wyspą łączył podziemny tunel… Dzisiaj na wyspę można przejść po drewnianym moście. Gdy będziemy już na wyspie to naszym oczom ukaże się dawna lodownia. Niestety, przez wiele lat ulegało degradacji, popadało w ruinę…

Aż nadszedł jej wielki czas! W 2018 r. lodownia zyskała nowe życie! Staw został wyczyszczony, a samo pomieszczenie (o łukowatym sklepieniu o wymiarach ok. 3 m. na 3 m.) na wyspie wyremontowano i przystosowano do nowych funkcji. Dzisiaj to miejsce to przepiękna grota do której by wejść, trzeba przejść po moście pontonowym! Obok stawu zlokalizowano ścieżkę dydaktyczną.

W samej grocie znajdują się eksponaty z miejscowej Izby Pamięci i Tradycji, a tym samym odbywają się też żywe lekcje historii dla uczniów, ale też dla turystów. Dzięki temu miejsce nabrało nowego wyrazu, nowej tożsamości i od momentu otwarcia, w listopadzie 2018 r., przyciąga turystów zwabionych niezwykłą historią wyspy na stawie! Jedynej takiej atrakcji turystycznej w Wielkopolsce!

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

„Kipa” - tajemnicza wyspa

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3