Izba Pamięci i Tradycji Gminy KiszkowoIzba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo

0 0 2931

Łagiewniki Kościelne, malownicza wieś w gminie Kiszkowo, ma kilka powodów dla których warto ją odwiedzić. Jedną z nich jest działająca tam od 2012 roku Izba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo. Gdy dojedziemy do Łagiewnik zatrzymujemy się w centrum wsi, przy nowo wybudowanej hali sportowej będącej częścią składową Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa. W tej placówce znajduje się pierwszy punkt naszego zwiedzania – Izba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo.

Oficjalnie Izba została otwarta w 2012 r., ale istniejąca wystawa narodziła się w latach 90-tych XX wieku i początkowo obejmowała tylko wewnątrzszkolną ekspozycję. Jednak zainteresowanie dzieci i rodziców spowodowało przybywanie eksponatów.

Dzisiaj jest ich już ponad 200 i ciągle przybywają nowe. Wystawa w Izbie podzielona jest na trzy części. W pierwszej, przed szkołą, możemy zobaczyć kilkanaście, odrestaurowanych maszyn rolniczych z XIX i XX wieku. Zobaczymy m.in. młócarnię – kolczatkę, kopaczka do ziemniaków – gwiazda, szalownik dwuskibowy, śrutownik kamienny, czy sortownik (cylinder) do ziemniaków, a także żarno - kamień młyński z ostatniego wiatraka pracującego na terenie gminy Kiszkowo.

Druga część mieści się w drewnianym, blisko stuletnim budynku gospodarczym, znajdującym się za szkołą, w którym zobaczymy przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców, z wyposażeniem domu i gospodarstwa.

Z kolei trzecia część ekspozycji znajduje się w jednej z sal lekcyjnych i tam możemy podziwiać m.in. bagnety z I i II wojny światowej, czapki z Powstania Wielkopolskiego, odznaczenia wojskowe, czy też oryginalny mundur z okresu II wojny światowej. Są też przedmioty związane z dawną szkołą: ławki, krzesełka, stare podręczniki, liczydła, czy globus.

Zainteresowani zwiedzaniem Izby, po której oprowadzi nas dyrektor szkoły Andrzej Szprywa, powinni kontaktować się pod numerami telefonów: 61 429-70-41 lub 516-266-650

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski


W Łagiewnikach Kościelnych warto też zobaczyć:

„Kipa” - tajemnicza wyspa

Izba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2